logo yeni

MÜDÜR DEĞERLENDİRMELERİNE İLİŞKİN BAKANIN AÇIKLAMASI

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

disiplin2Bolu’da gazetecilerin sorusunu cevaplandıran Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI, okul müdürlerinin durumlarına ilişkin açıklamalarda da bulundu.

Avcı bir gazeteci tarafından kendisini yöneltilen “Okul müdürlerinin durumu ne olacak?” şeklindeki soruyu yanıtlarken asıl kadronun öğretmenlik olduğunu belirtti. Okul müdürlerinin görevden alınmaları ile ilgili olarak geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan yoğun tepkiye karşın Avcı, “"Okul müdürlüğü, yöneticiliği kadro mudur, yoksa geçici görev midir, mesele buradan başlıyor. Anayasa Mahkemesinin içtihadında okul müdürlüğü ve yöneticilik ek görevdir. Asıl kadro öğretmenliktir. Öğretmenler ek görevlendirmeyle zaman zaman yönetici olur" açıklamasında bulundu.

Bakan Avcı, geçen yıl çıkarılan yasa ile birlikte Anayasa Mahkemesinin kararına, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun ruhuna uygun şekilde okul müdürlüğünün ek görev, asıl görevin ise öğretmenlik olduğu konusunu netleştirdiklerini belirterek, yöneticilerden 4 yılını ya da daha fazlasının tamamlayanların değerlendirildiğini belirtti.

Bakan Avcı okul müdürlerine yapılan değerlendirme ile ilgili olarak "Yönetmeliği şöyle düzenledik. Okulun bağlı olduğu il müdürü, atamalardan sorumlu şube müdürü, o okulda görev yapan en kıdemli, en kıdemsiz öğretmen, okul aile birliği başkanı, o okulun öğrenci temsilcisi... Bunlar müdürle ilgili bağımsız değerlendirme yapacak. 100'ün üzerinde kriter belirledik. Okul müdürünün başarılı ya da başarısız sayılabilmesi için hangi kriterlere dikkat etmek gerekir, bunu liste halinde hazırladık. Bunu ilin yetkililerine gönderdik. Onlar bu kriterlere bakarak, 100 üzerinden değerlendirme yaptı. Değerlendirmelerin ortalamalarını aldık. 100 üzerinden 57 ya da üzeri alanlar görevlerine devam edecek. 75 puanın altında alanlar ya başka okulda müdür olmak için tekrar müracaat edecek ya da öğretmenliklerine devam edecek. Asıl olan öğretmenliktir." İfadelerini kullandı.

Değerlendirmelerde sendikal ayrım iddiası

Görevlerinden alınan ve öğretmenliğe dönen okul müdürlerinin durumunun cezalandırma olmadığını belirten Bakan Avcı, değerlendirmelerdeki sendikal ayrım iddialarına ilişkin ise, “İl müdürlerinin değerlendirmelerine ilişkin sendikal kayırma gibi şikayetler var. Bunları araştırıyoruz. Belli sendikaların 75 ve üzerinde puan aldığı gibi kamuoyunda tartışmalar var. O sendika, öğretmen camiasındaki en büyük sendika. Zaten genel küme içinde çoğunlukta olan sendika. Dolayısıyla onun üyeleri öne çıkmış olabilir. Buna rağmen herhangi şekilde sendikal rekabet, kişisel husumet nedeniyle veya başka gerekçeyle haksızlığa uğradığını düşünenler varsa onların müracaatlarını alıyoruz. Farklı sendikalardan bize başvurular da var. Onları da inceliyoruz" dedi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.