logo yeni

SEKTÖREL İZLEME VE DEĞERLENDİRME BİRİMİ, ÜST KURUL PERSONELİNE TAYİN TEHDİDİ Mİ İÇERİYOR?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

memurTorba yasa ile kurulan Sektörel İzleme ve Değerlendirme Birimine yapılacak naklen atamaların bağımsız kurumlarda çalışan bürokratlara ve uzman personele yönelik bir tayin tehdidi olduğu iddiaları Meclis’te dile getirildi.

İstanbul milletvekili Sezgin TANRIKULU tarafından Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU tarafından yanıtlanması istemiyle verilen önergede, Sektörel izleme ve Değerlendir Birimi ile ihdas edilen raportör kadrolarına yönelik iddialara şöyle yer verildi:

“Cumhurbaşkanı tarafından onaylanarak yürürlüğe giren Torba Yasa ile “Sektörel İzleme ve Değerlendirme Birimi” kurularak, bu yeni birime bir yıl içerisinde yüzde 70’i naklen atama ile doldurulmak üzere 402 raportör kadrosu tahsis edilmiştir. Tahsis edilen kadroların, içinde BDDK, RTÜK, SPK, EPDK gibi bağımsız kurumlarda çalışanların da bulunduğu meslek gruplarından, atanacak kişinin rızası olmadan doldurulacağı ön görülmüştür.

Bu bağlamda;

1.“Sektörel izleme ve Değerlendirme Birimi” adı altında yeni bir birim oluşturulmasına neden gerek görülmüştür? Bu birimin işlevinin ne olması ön görülmektedir?

2.Bu biriminin yapacağı izleme ve değerlendirmenin, mevcut kamu bürokrasisi içerisinde yer alan denetim mekanizmalarınca yapılması mümkün değil midir? Mümkünse, 402 kadroluk, büyük çaplı yeni bir birime neden gerek görülmüştür?

3.“Sektörel İzleme ve Değerlendirme Birimi” ne yapılacak atamalarda, atama yapılacak kişinin rızasının alınmaması hükmüne neden yer verilmiştir? Bu hüküm kamu bürokrasisinin genel işleyiş teamüllerine aykırı değil midir?

4.Söz konusu birime üst düzey kurumlardan, çalışanın rızası alınmaksızın atama yapılacağı göz önüne alındığında bu birime açılan kadrolarla, bağımsız kurumlarda aktif denetim görevinde bulunan bürokratlara bir ‘tayin’ tehdidi mi oluşturulmak istenmektedir?

5.Üst düzey bağımsız kurumlarda denetçi olarak görev yapan bürokratlara 'kızağa çekilme’ tehdidi yaratacak bir kurumun oluşturulması, onların denetim görevlerini objektif ve sağlıklı biçimde yerine getirmesine engel teşkil etmeyecek midir?

6.Bu yeni kurumun oluşturulması ile amaçlanan, önemli dosyalarda görev yapan denetçilere gözdağı verilmesi, gerekirse görevden alınarak dosyaların idarece uygun görülen başka bürokratlara verilmesi ve bu yolla kritik dosyaların üstlerinin kapatılması mıdır?”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.