logo yeni

calisanlar2 copy

KURUMLAR ŞARTLARI TUTAN HER MEMURU TORBA KADROYA ATAMAK ZORUNDA MI?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

personelYükseköğrenim mezunu memurların bazıları, derece yükselmesindeki süre şartı aranmaksızın kurumları içerisinde ya da başka kurumlarda doğrudan ilk dört derecelerdeki kadrolara atanabilmektedirler.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 68/B maddesi kapsamında yapılan ve torba kadro olarak da adlandırılan ilk dört dereceli kadroya atama uygulaması, memurların daha kısa sürede üst kadrolarda görev almalarına imkan vermektedir. Torba kadro uygulamasına ilişkin ayrıntılar için tıklayınız …

Derece yükselmesi

Dereceleri içinde en az 3 yıl ve bu derecenin 3 üncü kademesinde 1 yıl bulunmuş olan Devlet memurları, üst derecede boş bir kadronun bulunması ve kadronun tahsis edildiği görevin niteliklerini taşımaları kaydıyla genel olarak derece yükselmesi yapmaktadırlar.

Torba derecelere yükselme

657 Kanunun 68/B maddesi; Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı ile Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı hariç, hizmet sınıflarının 1, 2, 3 ve 4 üncü derecelerindeki kadrolarına yapılacak atamalarda, derece yükselmesi için gerekli süre şartının aranmayabileceğine hükmetmiştir.

Ayrıca, Yardımcı Hizmetler Sınıfı kapsamındaki unvanların kadro derecesi genel olarak ilk dört derecede bulunmadığından, bu sınıftaki personelin torba kadro uygulamasından yararlanması söz konusu olamamaktadır.

Torba derecelere atanmada aranan şartlar

657 sayılı Kanunun 68/B maddesi kapsamında atama yapılabilmesi için;

**İlgili memurun yükseköğrenim görmüş olması,

**Atama yapılacak kadronun derecesine ve ek göstergesine göre belirlenmiş hizmet süresine, memurun sahip olması,

**Atama yapılacak derecede boş bir kadronun bulunması ve kadronun tahsis edildiği görev için öngörülen nitelikleri memurun taşıyor olması

gerekmektedir.

68/B uygulamasında kurumların takdiri

Derece yükselmesine ilişkin genel uygulama kapsamında zaman içerisinde ulaşabilecekleri derecelere (ilk dört derece), bu süreden daha kısa bir zaman içerisinde bazı memurların atanmasına imkan tanıyan 68/B uygulaması, kurumların takdirinde gerçekleşmektedir.

Kurumlar, nitelikleri tutan memurlarını, kadro durumlarının uygun olması halinde ilk dört dereceli kadrolara derece yükselmesindeki süre şartına bakmadan atayabilmektedirler. Ancak, kurumların bu uygulamaya mutlaka başvurması şart olmadığı gibi, sadece bazı personeli için bu yola başvurmaları da mümkündür.

68/B uygulamasında kurumlar tarafından genellikle objektif kriterler çerçevesinde personel tercihine gidilmemesi, atamalarda aynı kurum içerisinde memurlar arasında eşitliğe aykırı durumların oluşması ve çalışma barışının bozulması sonucunu da beraberinde getirmektedir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.