logo yeni

YÖNETİCİ GÖREVLENDİRMELERİ VE ŞUBE MÜDÜRÜ ATAMALARI KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMUNDA

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

mebTürk Eğitim-Sen’den yapılan açıklamaya göre Milli Eğitim Bakanlığının Yönetici Görevlendirmeleri ve Şube Müdürü Atamaları ile ilgili hukuki mücadele kapsamında Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvuruda bulunuldu.

Yapılan açıklamaya göre, dört yıllık görev sürelerini dolduran okul ve kurum yöneticilerinin değerlendirmeleri sonucu görevden alınması ve Şube Müdürü atamaları ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı hakkında Kamu Denetçiliği Kurumuna (Ombudsmanlık) Türk Eğitim Sen olarak şikayette bulunuldu.

Açıklamada “Milli Eğitim Bakanlığının yargı kararlarına aykırı bu hukuksuz tutumu ile ilgili 16.04.2014 tarihinde yapılan 1709 adet şube müdürlüğü atamalarının iptal edilerek, yazılı ve sözlü puanlarının aritmetik ortalamasına göre yeniden başarı listelerinin oluşturulup atamalarının yapılması konusu ve okul yöneticileri konusunda Bakanlığın hatalı davranıldığının kabulü, Mevzuat değişikliğinin yapılması hususu Milli Eğitim Bakanlığına hatırlatılarak söz konusu idari işlemlerin yapılmasını veya idarenin eylemde bulunmasını, idarenin hatalı davrandığının kabulünü veya bu hukuksuz uygulamanın düzeltilmesi yönünde “Tavsiye Kararı” vermesi talep edildi.” İfadeleri kullanıldı.

Yapılan düzenlemeler sebebiyle, Kamu Denetçiliği Kurumu kararları tavsiye niteliğinde olduğu için Kamu kurumlarının bu kararları uygulamak gibi bir zorunluluğu bulunmuyor.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.