logo yeni

FARKLI İLÇELERDEKİ ÖĞRETMENLERİN EŞ DURUMU SIKINTISI

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

ogretmen14Farklı ilçelerde çalışmakta olan öğretmenlerin yaşadığı eş durumu mağduriyetine ilişkin konular, Manisa milletvekili Hasan ÖREN tarafından Meclis’te gündeme getirildi.

Ören, hazırladığı önerge ile farklı ilçelerde öğretmenlik yapan eşlerin yaşadığı sıkıntılara değinirken, Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI’ya konuyla ilgili bazı sorular da yöneltti. Ören'in önergesinde konuyla ilgili olarak şu ifadelere ve sorulara yer verildi :

"Eğitim sisteminde sık sık yapılan değişiklikler öğrenciler kadar öğretmenleri de etkilemektedir. Özellikle öğretmenlerin atama ve yer değiştirme, norm kadro ve rotasyon gibi uygulamaları nedeniyle çok sayıda öğretmen mağdur olmaktadır.

29 Ağustos 2014 tarihinde yapılan iller arasında özür grubu atamalarında, il dışından eş durumuyla gelen öğretmenler hizmet puanı şartı aranmadan eşinin bulunduğu ilçeye verilirken, il içi eş durumu tayinlerinde farklı bir yöntem izlenmiş ve norm kadro olmadığı için tayinler yapılmamıştır. Mazeretleri aynı olan öğretmenler için farklı atama uygulamaları yapılması öğretmenlerin ve ailelerinin tepkisine neden olmaktadır.

Bazı illerde, ilçeler arası mesafe 200 km’yi geçmektedir. Bu durum eşlerin ayrı ilçelerde ikamet etmelerini zorunlu hale getirmekte ve aile düzenleri bozulmaktadır. Eğitimin başarıya ulaşması öğretmenlere huzur ve güven içinde bir çalışma ortamı sağlanması ile mümkündür.

Bunlara göre;

1-İller arası özür grubu atama ve yer değiştirmelerinde öğretmenlerin hizmet puanına bakılmaksızın eşinin bulunduğu ilçeye atama yapılırken, il içi atamalarında bu durum neden dikkate alınmamaktadır?

2-Eşleri farklı ilçelerde olan öğretmenlerin eş durumları dikkate alınarak istekleri halinde eşlerinin bulunduğu ilçelere atamalarının yapılması yönünde bir çalışmanız var mıdır?"

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.