logo yeni

MÜDÜRLERİN GÖREVDEN ALINMASININ MECLİS'TE ARAŞTIRILMASI İSTENDİ

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

tbmm3Milli Eğitim Bakanlığında sekiz bine yakın okul müdürünün görevden alınmasına dair işlemlerin tüm yönleriyle araştırılması ve eğitimde büyük infiale, kutuplaşmalara, çatışmalara yol açacak bu haksız ve hukuksuz uygulamanın ortadan kaldırılması için alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla araştırma önergesi açılması istendi.

Konya milletvekili Mustafa KALAYCI  ve bir grup arkadaşı tarafından verilen araştırma önergesi açılması teklifinin gerekçesinde şu hususlara ve iddialara yer verildi:

8 bine yakın müdür görevden alınmıştır

14 Mart 2014 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan 6528 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile  652 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 37 nci maddesinde değişiklik yapılarak; 4 yılını dolduran okul müdürleri, müdür başyardımcıları, müdür yardımcıları görevden alınmış ve bu yasanın akabinde çıkarılan Yönetmelik ile de görevine devam edecek müdürlerin belirlenmesinde hukuka bağdaşmayan ve objektif olmayan değerlendirmeler yapılmıştır.

Müdürlükte dört yıllık görev süresini dolduranlar ile görev yaptıkları eğitim kurumunda sekiz yıllık görev süresini dolduran müdürlerin görevine devam edebilmeleri için, hazırlanan Form üzerinden yapılan değerlendirme sonucunda 100 üzerinden 75 ve daha üstü puan almaları gerekmektedir.

Gerekçesiz değerlendirme puanı verilmektedir

Değerlendirme formu tamamen yöneticinin tutum ve davranışlarını ölçmeye yöneliktir. Ancak, değerlendirme formunda yer alan sorulara verilen cevapların mutlak suretle bir gerekçesinin olması gerekmektedir. Yöneticinin değerlendirmesi yapılırken gerekçesiz bir şekilde puan verilmesi hukuka aykırıdır.

Şube müdürleri okul müdürlerini değerlendiremez

Değerlendirmede; öğretmenlerin, okul aile birliği ve öğrencilerin görüşü göstermelik olarak dikkate alınmıştır.  İlçe milli eğitim müdürü ya da ilçe milli eğitim şube müdürünün, okul müdürünün yöneticilik vasıflarına sahip olup olmadığını bilmesi mümkün değildir. Üstelik 2-3 aydır şube müdürlüğü koltuğunda oturanlar dahi değerlendirme yapmıştır.

Öğretmen, öğrenci ve velilerden 40 tam puan alan birçok okul müdürü, ilçe milli eğitim müdürlüklerince 35 puan verilmeyerek başarısız sayılmışlardır.

Değerlendirmelerdeki ciddiyetten uzakta uygulamalar

Değerlendirmelerde ciddiyetten uzak birçok uygulama bulunmaktadır.

- Vefat eden okul müdürleri ile ilgili değerlendirmeler bulunmaktadır.

- Öğretmen olduğu halde, okul müdürü olarak değerlendirme yapılanlar vardır.

- Bazı belediyelerde çalışan ve değerlendirmeyle hiçbir alakası olmayan kişilere bile puan vermişlerdir.

- Yüksek puan verilmiş iken yapılan baskı sonucu puanı düşürülen müdürler bulunmaktadır.

- Daha önce okul müdürü iken ilçe milli eğitim müdürü olan ve kendisine bonkörce puan verenler bulunmaktadır.

Bunlar, Türkiye genelinde yaşanan skandallardan sadece birkaçıdır.

Değerlendirmelerde ne yazılı sınav vardır, ne de liyakat, başarı, bilgi ve tecrübe aranmıştır. Ama bu değerlendirmelerde adam kayırma, hak gaspı, hukuksuzluk, kişiye özel puanlamalar ve gayri ciddilik olduğu çok açıktır.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.