logo yeni

CAN GÜVENLİĞİ GEREKÇESİYLE YER DEĞİŞTİRME NASIL OLUR?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

tehditKamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan ve zorunlu yer değiştirme suretiyle atamaya tabi olan Devlet memurları, hizmet bölgelerindeki zorunlu çalışma sürelerini tamamlamadan, can güvenliği sebebiyle istekleri üzerine başka yere atanabilmektedirler.

Yer değiştirme suretiyle atamaya tabi Devlet memurları, bazı hallerde istekleri üzerine yer değiştirebilmektedirler. Sağlık, aile birliği veya can güvenliği mazeretlerini belgelendirmeleri halinde, hizmet bölgelerindeki ve/veya hizmet alanlarındaki zorunlu çalışma sürelerini tamamlamış olup olmamalarına bakılmaksızın, isteği üzerine memurun yer değiştirebileceği haller arasında “sağlık” ve “aile birliği” mazeretlerinin yanı sıra “can güvenliği” mazereti de yer almaktadır.

Can güvenliği mazereti

Kendisinin, eşinin veya bakmakla yükümlü olduğu çocuklarından birinin, bulunduğu yerde kalmasının can güvenliğini tehdit altında bırakacağının adli veya mülki idare makamlarından alınacak belgeyle belgelendirmesi durumunda, memur can güvenliği mazeretine dayanarak yer değiştirme talebinde bulunabilir.

Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun uyarınca hakkında adli makamlarca işyerinin değiştirilmesine ilişkin koruyucu tedbir kararı alınmış olan memurlar da, can güvenliği mazeretine dayalı olarak yer değiştirme talebinde bulunabilir.

Can güvenliği mazeretine dayalı olarak yer değiştirecek olan memurlar; aynı hizmet bölgesi içindeki başka bir hizmet alanına, görev yaptığı hizmet bölgesinde ihtiyaç bulunmaması halinde ise diğer hizmet bölgelerine atanabilir.

Öte yandan, can güvenliği mazereti sebebiyle yapılacak yer değiştirme suretiyle atamalarda, atanma döneminde olunup olunmadığına bakılmaz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.