logo yeni

YER DEĞİŞTİRME SURETİYLE ATAMA YÖNETMELİĞİNİN BAZI MADDELERİNİN İPTALİ İSTENDİ

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

adalet7Türk Eğitim-Sen 16.08.2014 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin bazı maddelerinin iptali için dava açtığını açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde yapılan Yönetmelik değişikliği ile getirilen düzenlemeler ile ilgili haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Yer değiştirme suretiyle atanmaya ilişkin yönetmelikte iptali istenen hususları şöyle sıralayabiliriz:

1."Haklarında adli veya idari bir soruşturma yapılmış ve bu soruşturma sonucunda o yerde kalmasında sakınca görülmüş olan memurun hizmet bölgelerindeki ve/veya hizmet alanlarındaki zorunlu çalışma sürelerini tamamlamadan ve yer değiştirme suretiyle atanma dönemi beklenmeksizin hizmetin gereği olarak yer değiştirme suretiyle ataması yapılabilir.” hükmündeki “o yerde kalmasında sakınca görülmüş olan memurun” ibaresinin iptali, hangi hallerde memurun görev yaptığı yerde kalmasında sakınca görüleceği belirtilmemesi ve idareye sınırsız takdir yetkisi tanıması sebebiyle iptali istenmiştir.

2. Yönetmeliğin 12. Maddesinde “öğrenim” mazeretine yer verilmemesi sebebiyle yönündeki eksik düzenlemeniniptali istenmiştir.

3. Yönetmelliğin memurun sağlık mazeretine dayanarak yer değiştirme talebinde bulunabilmesi için gerekli olan sağlık raporunu “araştırma hastanesi veya üniversite hastanesinden alınacak sağlık kurulu raporu” ile kanıtlamasını isteyen maddedeki “eğitim ve araştırma hastanesi veya üniversite hastanesinden” ibaresinin iptali istenmiştir.

4.Eş durumundan tayin için Sgk’lı eşin 3 yıl kesintisiz sosyal güvenlik primi ödeme zorunluluğunun getirilmesinin, eş durumu mazereti sebebi ile yer değişikliğini neredeyse imkansız hale getirdiği iddiası ile “kesintisiz son 3 yıl” ibaresinin iptali istenmiştir.

5. Memurun kadrosunun bulunduğu yerin bölge hizmetinden sayılacak süreler arasında, 4688 Sayılı yasa kapsamında aylıksız izinde olan sendika genel merkez yöneticisi olanlar ile ilgili herhangi bir düzenlemenin yer almaması yönünden eksik düzenlemenin iptali istenmiştir.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

  

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.