logo yeni

DİYANET'TEKİ ROTASYONA NEDEN İHTİYAÇ DUYULDU?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

imam2Diyanet İşleri Başkanlığında görevli imam ve müezzinlere uygulanacak rotasyona ilişkin itirazlar ve şikayetler Başbakan Yardımcısı Emrullah İŞLER’in yanıtlanması talebiyle önerge haline getirildi.

Balıkesir milletvekili Haluk Ahmet GÜMÜŞ tarafından hazırlanan önergede rotasyonlarla ilgili şu hususlara yer verildi:

Diyanet İşleri Başkanlığı, yayınladığı bir yönetmelik ile imam ve müezzinler için rotasyon uygulamasında değişikliğe gitmiştir. Yapılan değişiklik ile ilk olarak 25 yıl görev yapmış cami görevlilerinin görev yerlerinin değiştirilmesi mümkün olacaktır. 2015 yılından itibaren uygulama 20 yıl görev yapmış görevlileri kapsayacak, 2017 yılında bu kapsam 8 yılım doldurmuş görevlilere kadar genişletilecektir. Yer değişikliği işlemleri, yer bulunamaması durumunda iller arasında da olabilecektir. Uzun süredir bir yerde çalışan birçok cami görevlisinin sosyal ilişkilerinin ve ailevi ihtiyaçlarının böylesi bir uygulamadan etkileneceği kesindir.

Bu bağlamda;

  1. Yapılan yönetmelik değişikliğine niçin ihtiyaç duyulmuştur?
  2. Söz konusu rotasyon 25 yılım doldurmuş istisnasız tüm cami görevlileri için geçerli olacak mıdır?
  3. Birçok cami görevlisi geçen uzun yıllar içerisinde görev yaptıkları yerde bir hayat ve ailevi düzen kurmuştur. Bu rotasyon ile aile dramları yaşanmaması için nasıl bir tedbir alınacaktır? Bu konuda araştırmalar yapılmış mıdır? Ortaya çıkacak aile dramları aile sorunları diğer sosyal konular üzerinde nasıl önlemler düşünülmektedir?
  4. Rotasyona tabi tutulacak cami görevlilerinin yaş ve sağlık durumları gözetilecek midir?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.