logo yeni

ASKERLİĞİNİ YAPMAYANLAR DA DIŞİŞLERİNDE YURT DIŞINA ATANABİLECEK

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

disisleri-bakanligiDışişleri Bakanlığında meslek memuru, konsolosluk ve ihtisas memuru, hukuk müşaviri, danışman, uzman müşavir, mali hizmetler uzmanı ve merkez memuru olarak görev yapanların yurt dışına sürekli görevle atanmalarında aranan askerlik şartında değişiklik yapıldı.

Dışişleri Bakanlığı Memurlarının Sürekli Görevle Yurtdışına Atanmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte yapılan değişiklikle, erkek personelin yurt dışına sürekli olarak atanmasında aranan askerlik şartı yeniden düzenlendi.

Daha önce yurt dışına sürekli atanacak olan memurlarda aranan şartlar arasında “askerlik hizmetini yapmış ya da askerlik hizmetinden muaf tutulmuş olma” da yer almaktaydı.

Yönetmelikte yapılan değişiklikle bu şart; “Memurların, yurtdışına sürekli görevle atanabilmeleri için yurtdışı göreve başlayacakları tarihte askerlik hizmetini yapmış ya da askerlik hizmetinden muaf tutulmuş olmaları gerekir. Ancak, hizmet gereklilikleri dikkate alınarak, askerlik görevini ifa etmemiş personel, istisnai olarak, yurtdışı temsilcilik gruplandırmasında son iki kategoride bulunan temsilciliklere atanabilir.” şeklinde düzenlendi.

Bu değişiklikle, askerlikten muaf olmayan ve askerlik görevini yapmamış olan Dışişleri Bakanlığı personelinin de yurt dışına sürekli görevle gitmesi mümkün olabilecek.

Bugün yürürlüğe giren Yönetmelik değişikliği

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI MEMURLARININ YURTDIŞINA SÜREKLİ GÖREVLE ATANMASINA İLİŞKİN USUL VE ESASLAR HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

MADDE 1 – 1/3/2011 tarihli ve 27861 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Dışişleri Bakanlığı Memurlarının Sürekli Görevle Yurtdışına Atanmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 4 üncü maddesinin altıncı fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(6) Memurların, yurtdışına sürekli görevle atanabilmeleri için yurtdışı göreve başlayacakları tarihte askerlik hizmetini yapmış ya da askerlik hizmetinden muaf tutulmuş olmaları gerekir. Ancak, hizmet gereklilikleri dikkate alınarak, askerlik görevini ifa etmemiş personel, istisnai olarak, yurtdışı temsilcilik gruplandırmasında son iki kategoride bulunan temsilciliklere atanabilir.”

Eski hali: (6) Memurların, yurtdışına sürekli görevle atanabilmeleri için askerlik hizmetini yapmış ya da askerlik hizmetinden muaf tutulmuş olmaları gerekir.

MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini Dışişleri Bakanı yürütür.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.