logo yeni

ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ROTASYONU MECLİS GÜNDEMİNDE

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

atamaOrman Genel Müdürlüğünde orman mühendisi ve orman uzmanlarının rotasyonu Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel EROĞLU’na soruldu.

Antalya milletvekili Gürkut ACAR tarafından hazırlanan önergede, konuyla ilgili olarak şu iddia ve sorulara yer verildi:

“Orman Genel Müdürlüğü’nün 13 Ekim 2013 tarihinde yürürlüğe konulan OGM Personeli Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği değiştirilerek, rotasyon adı altında 2 bine yakın orman yüksek mühendisi, orman mühendisi ile orman uzmanlarının görev yerleri değiştirilmiştir. AKP’ye yakın personelin kapsam dışı tutulduğu rotasyonda, belirli alanlarda uzmanlaşmış mühendislerin uzmanlık alanı olmayan birimlere atandığı, meslek örgütlerine üye mühendislerin etkisizleştirmeye çalışıldığı belirtilmektedir.

Objektif ölçütlerin dikkate alınmadığı, baskı amaçlı ve sürgün niteliğindeki atamalar, kamu personel sistemiyle bağdaşmamaktadır.

Bu kapsamda;

1-   Orman Genel Müdürlüğü Personel Atama ve Yer Değiştirme Esaslarına İlişkin Yönetmelik’te 2011, 2012 ve 2013’te değişiklik yapılmasının gerekçeleri nedir? Mevzuatta her yıl değişiklik yapılmasını gerektiren koşullar nelerdir?

2-  Son yapılan değişikliğin ardından 2 bine yakın orman yüksek mühendisi, orman mühendisi ile orman uzmanının rotasyon adı altında görev yerinin değiştirildiği doğru mudur? Hangi unvanlarda kaç personelin görev yeri değiştirilmiştir?

3-   Rotasyon kapsamında olduğu halde görev yeri değişmeyen personel sayısı nedir? İktidara yakın personelin terfi ettirilerek ya da görev yeri değiştirilerek 10 yıllık rotasyon zorunluluğundan kurtarıldığı doğru mudur?

4-  Söz konusu atamalarda Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik hükümleri neden dikkate alınmamıştır? Orman Genel Müdürlüğü personeli aynı zamanda devlet memuru değil midir?

5-   Rotasyonda puanlama hangi esaslara göre yapılmıştır? Başvuru dışı atama yapılmasının gerekçesi nedir? Kaç personel başvurduğu yerler dışında bir yere atanmıştır?

6-   Bir çok personelin uzmanlık alanı olmayan yerlere atandığı doğru mudur? Orman yangınları veya çeşitli alanlarda yüksek lisans ve doktora yapmış, uzmanlık yapmış personelin, ilgili olmayan birim ve bölgelere gönderilmesi yetişmiş insan gücü kaybı değil midir? Uzmanların yetişmesi için yapılmış yatırımı boşa çıkaran bir rotasyon uygulaması ile ne amaçlanmaktadır? Yetişmiş insan gücünü yıldırma amaçlı, emekliliğe zorlama amaçlı atamalarla ormanların özelleştirilmesinin önünün açılmasının altyapısı mı hazırlanmadadır?

7-   Atamaların pek çoğunun, 13 Ekim 2013 tarihinde yürürlüğe konulan yönetmelik hükümlerine de aykırı olduğu doğru mudur? Konunu incelenmesini sağlayacak mısınız? Rotasyon uygulamasından Ankara merkez teşkilatının istisna tutulduğu doğru mudur? Bu uygulama Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı değil midir? Atamaların kaçı yargıya taşınmıştır? Sonuçlar ne olmuştur?”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.