logo yeni

KENDİSİ YA DA ENGELLİ YAKINI OLAN MEMURLARIN TAYİNİ MECLİS'TE DİLE GEİTİRİLDİ

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

engelli657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yapılan değişiklik ile eşi veya birinci derece kan hısımlığı bulunan bakmakla yükümlü olduğu aile fertleri engelli olan memurların engellilik durumundan kaynaklanan yer değiştirme taleplerinin karşılanması için düzenlemeler yapılacağı hüküm altına alınmasına rağmen, bu konuda somut bir sonuç alınmamasını eleştirerek haber yapmıştık. Buradan ulaşabileceğiniz haberimizden birkaç gün sonra Milli Eğitim Bakanlığı bu konuda adım atarak, birimlerine gönderdiği bir yazı ile tayin hakkı tanımıştı.

Bu konuda Kanun metninde yer alan hakkın kullanılmasını ve hayata geçmesini sağlayacak olan düzenlemelerin yapılmamış olması Meclis’te de gündeme geldi. Eskişehir milletvekili Ruhsar DEMİREL tarafından tüm bakanların yanıtlaması istemiyle verilen önergede konuyla ilgili şu ifadelere yer verildi:

“6/2/2014 tarihli ve 6518 sayılı Kanunun 10 maddesi ile 4/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 72 inci maddesine eklenen ek fıkra’da; “İlgili mevzuatı uyarınca verilecek rapora göre kendisi, eşi veya birinci derece kan hısımlığı bulunan bakmakla yükümlü olduğu aile fertleri engelli olan memurların engellilik durumundan kaynaklanan yer değiştirme taleplerinin karşılanması için düzenlemeler yapılır.” hükmü yer almaktadır.

1-Kanunun yayımlanmasının üzerinden altı ay geçmesine rağmen Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelikte yapılması gereken düzenlemenin yapılmamasının nedenleri nelerdir?

2-Yönetmelikte gerekli düzenlemenin yapılabilmesi için öngörülen süre nedir?

3-Gerekli yasal düzenlemenin yapılmaması nedeniyle, çalışanların engellilik durumundan kaynaklanan yer değiştirme taleplerinin karşılanmasında mağduriyet oluşmaması ve oluşan mağduriyetlerin giderilmesi yönünde tarafınızdan yapılan/yapılması planlanan çalışmalar var mıdır? Varsa nelerdir?”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.