logo yeni

ENGELLİ YAKINI OLANA TAYİN NE OLDU?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

engelliGenel ya da özel hayata müessir olan, insanların yaşamını etkileyen kanunların kanun yapma tekniğine uygun hazırlanması çok önemlidir.

Aksi şekilde hazırlanan, yani komisyonlarda yeterince incelenmemiş, doğru bir Türkçe ile dile alınmamış, ilgili uzmanlarına görüş danışılmamış, alelacele torba yasa mantığıyla çıkan kanun hükümleri, ya toplumda hedeflediği etkiyi yaratmaz ya da istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

Torba yasa dönemi

Son dönemde adeta kanun yapma teknikleri bir tarafa bırakılarak, sürekli torba yasalar ile alelacele Meclis’ten çıkarılan bazı yasa hükümleri de hedeflenen etkiyi yapmamış görünüyorlar.

Engelli memurların yer değiştirme suretiyle atamada kolaylık

Bu kanun hükümlerinden biri de, engelli yakını olan memurlara kolaylık getirilmesini amaçlayan ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda değişiklik yapan hüküm oldu.

657 sayılı Kanunda torba yasa ile şubat ayında yapılan değişiklik sonucu, 72 inci maddeye “İlgili mevzuatı uyarınca verilecek rapora göre kendisi, eşi veya birinci derece kan hısımlığı bulunan bakmakla yükümlü olduğu aile fertleri engelli olan memurların engellilik durumundan kaynaklanan yer değiştirme taleplerinin karşılanması için düzenlemeler yapılır.” şeklinde bir hüküm eklendi.

Kanun lafzındaki eksiklikler

Bu hüküm gereğince kendisi, eşi veya bakmakla yükümlü olduğu aile fertleri engelli olan personelin engellilik durumundan kaynaklanan yer değiştirme taleplerinin öncelikli olarak karşılanmasını sağlayacak düzenlemeler yapılacaktı. Ancak genel ifadeler içeren, süre sınırı koymayan, kurumları zorlayıcı ifadeler içermeyen, bu yükümlülüğü takip edecek kurum ve kuruluşu belirtmeyen, yani kanun yapma tekniğine uymayan bu düzenleme havada kalmış gibi görünüyor. Çünkü aradan geçen süre boyunca hiçbir kurum engellilik durumundan kaynaklanan yer değiştirme taleplerinin öncelikle karşılanmasını sağlayacak şekilde kendi yönetmeliklerinde değişiklik yapmadı.

Muhtemelen 657 sayılı Kanunun hayata geçememiş hükümleri arasında yerini alacak gibi görünen bu hükmün engelli personelinin sorunlarına çözüm olmadığı da ortada.

Bu hükümlerin hayata geçirilip uygulanması konusunda, biz memurunyeri.com olarak gördüklerimiz bu tür eksiklikleri ve hataları mümkün olduğunca dile getiriyoruz ancak asıl sorumluluk ilgili kamu kurumlarının ve uygulanamayan hükümleri her ortamda dile getirmesi gereken memur sendikalarının üzerine düşüyor.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.