logo yeni

calisanlar2 copy

MEB, ŞUBE MÜDÜRLERİNE NE YAPMAK İSTİYOR?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

mebMilli Eğitim Bakanlığı emrinde görevli şube müdürleri ile okul müdürlerine yönelik yapılan düzenlemeler sonrasında ortaya çıkan belirsizliğin ve mağduriyetin nasıl giderileceği Bakan Nabi AVCI’ya soruldu.

Konuyu gündeme getiren Milletvekili Gürkut ACAR, verdiği soru önergesinde; “AKP iktidarı döneminde kadrolaşmaya dönük olarak, eğitim yöneticileri atama mevzuatında çok sayıda değişiklik yapılmış, bu değişikliklerin büyük çoğunluğu yargı tarafından iptal edilmiştir. Bu günlerde okul müdürlerinin tamamının görevi sona erdirilmiş, ‘etkisiz-yetkisiz’ müdürlerle, eğitim dönemi değerlendirilmekte, yeni öğretim yılının hazırlıkları yapılmaktadır. Şube müdürleri mağdur edilmiş, yönetici atamaları için bir sendikaya üyelik neredeyse temel ölçüt haline getirilmiştir.” dedi ve konuya ilişkin olarak Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI’ya şu soruları sordu:

1-İl, ilçe şube müdürlüğü norm kadro sayısı nedir? Bu kadroların kaçı doludur? Kaç tanesi görevlendirme ile yerine getirilmektedir? Danıştay’ın 1709 şube müdürünün atamasına ilişkin iptal kararı yerine getirilmiş midir? Getirilmemiş ise gerekçesi nedir?

2-Şube müdürlerinden kaçı 9-13 Haziran’da “zorunlu” olarak yer değiştirme başvurusunda bulunmuştur? Atama kararları iptal edilen 1709 şube müdürü rotasyon kapsamında mıdır? Değilse gerekçesi nedir? Torpili olanların görevde yükselerek ya da daha önce atama yaptırarak, rotasyon kapsamı dışına çıktıkları doğru mudur? Yalnızca “torpili olmayan kıdemli şube müdürleri” mi yer değiştirecektir?

3-Tüm okul müdürlerinin görevlerine son verilmesinin gerekçesi nedir? Yeni müdürler ne zaman atanacaktır? Okul müdürlerini kim belirleyecektir?

4-Eğitim yöneticileri ve okul müdürleri atamasında Eğitim Bir-Sen üyesi olmak gibi bir zorunluluk mu vardır? Eğitim yöneticilerinin ve okul müdürlerinin kaçı Eğitim Bir-Sen üyesidir? Son 10 yılda Bakanlığınız personeli ve öğretmenlerin, sendikalara üyelik dağılımı nasıl gerçekleşmiştir? Son 6 ayda kaç okul müdürü Eğitim Bir-Sen’e üye olmuştur.

5-Eğitim yönetiminde, “yandaşlık ya da cemaat bağı” gibi etkiler yerine liyakatı esas alan bir sisteme gidilecek midir? Eğitim sistemini ve eğitim yöneticileri sürekli değiştirerek, velileri ve çocukları tedirgin eden uygulamalar ne zaman son bulacaktır?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.