logo yeni

calisanlar2 copy

ÖĞRETMEN ATAMALARINDA BAŞKA KADROLARDA GÖREVLİ ÖĞRETMENLERE ŞANS TANINMIYOR

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

ogretmen9Kamu kurum ve kuruluşlarında çeşitli unvanlardaki kadrolarda görev yapan öğretmenlerin, naklen atama yoluyla Milli Eğitim Bakanlığının öğretmen kadrolarına geçmesi hususunda getirilen engeller soru önergesine konu edildi.

Konuyu gündeme getiren Milletvekili Mahmut TANAL, verdiği soru önergesinde “Milli Eğitim Bakanlığı; Kurumlararası ilk atamaya önceki yıllarda %3 lük atama gerçekleştirilmekte iken atama tarihine az bir süre kala yönetmelik değiştirerek mevzuat değişikliği ile yüzlerce kamu çalışanı mağdur edilmiştir.” dedi ve Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI tarafından konuya ilişkin şu soruların cevaplandırılmasını istedi:

1-Bakanlığınız; memur öğretmenlerin kurumlar arası geçişinin kolaylaştırılması yönünde yeni bir mevzuat çalışması yapmakta mıdır?

2-Bakanlığınız; hali hazırda yüksek KPSS puanları alarak kadro alan memur öğretmenlerin kurumlar arası geçiş yapabilmeleri adına yeniden KPSS sınavına girmelerini gerektiren şartı kaldırmayı planlamakta mıdır?

3-Bakanlığınızca; 31.08.2012 tarihinde değişen yönetmeliğin, değişiklik öncesi geçiş şartlarını sağlayanların hakları saklı kalarak, 31.08.2012 tarihinden sonra memur olanları kapsaması planlanmakta mıdır?

4-Bakanlığınız; hâlen kamu kurum ve kuruluşlarında öğretmen veya başka unvanda görev yapanlara ayrılan % 1’lik kontenjanı arttırmayı planlamakta mıdır?

5-Bakanlığınız; uygulamada 31 Ağustos 2012 gün ve 28397 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliği mi yoksa 657 sayılı Devlet Memurları Yasası, 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Yasası, 3797 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Yasa ile 652 sayılı KHK’yı mı esas almaktadır?

6-Söz konusu mağduriyetlere ilişkin olarak Bakanlığınız aleyhine açılmış herhangi bir dava mevcut mudur? Bu davalar nasıl sonuçlanmıştır?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.