logo yeni

EŞLERİ HANGİ MESLEKLERDE OLAN MEMURLAR NAKLEN ATAMADA DAHA AVANTAJLI?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

mesleklerEşleri zorunlu yer değiştirme kapsamında olan memurlardan bazıları, eşlerinin görev yaptıkları yerlere atanmaları sırasında norm kadro engeliyle karşılaşmamaktadırlar.

Bazı kurumlarda uygulanan ve Devlet memurlarının kurum içerisinde başka bir yere atanmasına engel oluşturan norm kadro, eşleri bazı mesleklerde olanlar için sorun oluşturmamaktadır.

Devlet memurlarının aynı kurum içinde yer değiştirme suretiyle atanmalarını sağlamak amacıyla Bakanlar Kurulu Kararıyla çıkarılan “Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik", yer değiştirme suretiyle atanmalarda göz önünde bulundurulacak hususlar arasında, eşleri bazı mesleklerde olan memurların eşlerinin atandıkları yere naklen atanmalarında norm kadro sınırlamasına ilişkin hükümlerin uygulanmayacağı belirtilmiştir.

Bu düzenlemeye göre, zorunlu yer değişikliği yapanlardan; 

*Eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı personelinin,

*Mülki idare amirliği hizmetleri sınıfı personelinin,

*Emniyet hizmetleri sınıfı personelinin,

*Türk Silahlı Kuvvetlerine mensup subay ve astsubayların,

*Hakim ve savcıların

atanmış oldukları yerlere, görev süreleriyle sınırlı olmak üzere memur olan eşlerinin de atanmasında, norm kadro sayılarına ilişkin hükümler uygulanmayacaktır.

Ancak, yukarıda sayılan mesleklerde olanların zorunlu yer değiştirme uygulamaları kapsamında atanmamış olmaları durumunda ise, memur olan eşlerinin aynı yere atanmasında norm kadro sınırlamalarına uyulması ve ilgili mevzuatları kapsamında kurumlar tarafından diğer değerlendirmelerin yapılması gerekecektir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.