logo yeni

TAPU VE KADASTRODA EŞ DURUMUNDAN ATANACAKLARA KOLAYLIK GELDİ

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

yer-degistirmeTapu Ve Kadastro Genel Müdürlüğü Personeli Atama Ve Yer Değiştirme Esaslarına İlişkin Yönetmelikte değişiklik yapılarak Resmi Gazetede yayımlandı.

Eş durumu özrü adaletsizliği başlığıyla yayınladığımız ve buradan ulaşabileceğiniz haberimizde de belirttiğimiz gibi kamu kurumlarının eş durumu özrüne bağlı olarak yer değiştirmeye dayalı atamalarında adaletsizlikler bulunuyordu. Bu atamalarda, bazı kurumlar eşlerin ikisininde memur olması şartını araken bazı kurumlar daha esnek yaklaşıyorlardı. Tapu ve Kadasro Genel Müdürlüğünü yaptıkları bu değişiklik ile kurum personeline yönelik yapıcı tutumu nedeniyle tebrik ediyoruz.

Yönetmelik ile neler değişti?

1.Yapılan değişiklik ile eş durumu özrüne dayalı olarak memurun atamasının yapılabilmesi için; “Eşinin 8/6/1984 tarihli ve 217 sayılı Devlet Personel Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye tabi bir kurumda veya diğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalıştığına dair ya da hizmet akdine dayalı olarak veya kendi adına veya hesabına bağımsız sigortalı veya vergi mükellefi olarak müracaat tarihi itibariyle son iki yıl içerisinde kesintisiz olarak çalıştığına dair belgenin ibrazı,” şartı aranacak.

Yönetmeliğin ilgili maddesinin eski halinde eşlerin ikisinin de memur statüsünde çalışması şartı aranıyordu.

2.Naklen atamalarla ilgili olarak 13 üncü maddesinin birinci fıkrasında yer alan “askerlik” ibaresinden sonra gelmek üzere “ile varsa Genel Müdürlük birimlerinde daha önce yapmış olduğu hizmeti” ibaresi eklendi.

3. Hizmet bölgelerinde zorunlu çalışma yükümlülüğü ve fiili hizmet süresine ilişkin 15 inci maddesinin 5 inci fıkrasına “Ancak hizmet gereği ve eleman temininde güçlük çekilmesi halinde halen görev yaptığı bölgedeki eksik hizmeti daha sonra tamamlanmak üzere daha üst hizmet bölgelerine atama yapılabilir.” cümlesi eklendi.

4. Taşra hizmet birimlerinde; Bölge Müdürü, Bölge Müdür Yardımcısı, Şube Müdürü, Tapu Müdürü, Kadastro Müdürü, Tapu Sicil Müdür Yardımcısı kadro unvanlarına atanacak olanların ilk görev yerlerinin 5 ve 6 ncı hizmet bölgeleri olma şartı kaldırıldı.

5.Yönetmelik eki Yer Değiştirme Başvuru Değerlendirme Formu değiştirildi.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.