logo yeni

İLK DEFA VEYA YENİDEN YA DA NAKLEN ATANAN MEMURLARIN HİZMET BÖLGESİ NASIL BELİRLENİR?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

personel7Kamu kurum ve kuruluşlarında yer değiştirme suretiyle atamaya tabi kadrolarda görev yapan memurlar, kurumların yer değiştirme yönetmeliklerinde belirlenen süreler kadar ilgili hizmet bölgelerinde görev yapmaktadırlar.

Kurumların yer değiştirme yönetmelikleri kapsamındaki kadrolarına ilk defa veya yeniden ya da naklen atama yoluyla memur istihdamı da mümkün bulunmaktadır.  Bu şekilde atanan personelin, hangi hizmet bölgesinden göreve başlatılacaklarına ilişkin olarak  “Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik”te düzenlenme yapılmıştır.

Genel Yönetmelikte yer alan düzenlemeye göre;

**İlk defa Devlet memurluğuna asaleten atananların,

**Kurum içerisinde, bulundukları hizmet sınıfından başka bir hizmet sınıfına geçenlerin,

**Başka bir kurumdan naklen geçiş yapmış olan memurların,

**Memurluktan kendi istekleriyle çekilen ya da 657 sayılı Kanuna göre çekilmiş sayılanlardan tekrar memurluğa dönmek isteyenlerin

göreve başlayacakları hizmet bölgeleri, atamayı yapan kurumlar tarafından belirlenir.

Yurt dışı görevden dönenlerin durumu

Yurt dışında bir göreve atanan memurların yurda dönmeleri halinde, yurt dışında geçirilen süreler birinci bölge hizmetinden, bu bölge hizmetinden artan süreler ise bir alt bölge hizmetinden sayılır ve buna göre atamalarının hangi hizmet bölgesine yapılacağı kurumları tarafından belirlenir.   

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.