logo yeni

EŞ DURUMU ÖZRÜ ADALETSİZLİĞİ

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

es-durumuKamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personelin yer değiştirme talepleri incelenirken dikkate alınacak iki temel özür durumu bulunmaktadır. “Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına Dair Yönetmelik” bu durumları sağlık durumu özrü ve eş durumu özrü olarak düzenlemiştir.                

Genel yönetmelikte eş durumu şartı

Bu özür durumlarından “eş durumunu” kullanarak yer değiştirme talebinde bulunabilmek için, eş için “217 sayılı KHK kapsamında bir kurumda memur statüsünde çalışıyor olmak” gerektiği de söz konusu genel yönetmelikte düzenlenmiştir.

Kurumsal yönetmeliklerdeki farklılıklar adaletsizlik yaratıyor     

Kamu kurum ve kuruluşları bu genel yönetmelik çerçevesinde çıkardıkları kurumsal yönetmelikleriyle, kendi personellerinin yer değiştirmeye bağlı atamaları düzenlemişlerdir. Ancak kurumlar tarafından hazırlanan bu yönetmeliklere baktığımızda, eş durumunu kullanarak yapılabilecek yer değiştirme niteliğindeki atamalar için bazı kurumların eşin memur olması şartını ararken, bazılarının eşin diğer kamu personeli olarak çalışmasını yeterli gördüğünü, bazı kurumların ise sigortalı çalışan eşleri bile dikkate aldığı görülmektedir.

Kamu personeli arasındaki ayrımcılık ve farklı uygulamaların tipik bir örneği, bu yer değiştirme yönetmeliklerinde görülmekte, bazı kurumlar bu konuda katı davranırken, bazı kurumlar daha esnek ve personelin ihtiyacını karşılayabilecek düzenlemeler yapmaktadır.    

Bazı Bakanlıkların yer değiştirme taleplerinde eş durumu özrü konusundaki farklı uygulamaları:               

Kurum Adı

Eşin Çalışması Gereken Statü

Adalet Bakanlığı

-Devlet memuru statüsü

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı

-Devlet memuru statüsü

-Sigortalı çalışan statüsü

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

-Kamu personeli statüsü

-Sigortalı çalışan statüsü

Ekonomi Bakanlığı

-Devlet memuru statüsü

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

-Kamu personeli statüsü

-Sigortalı çalışan statüsü

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı

-Kamu personeli statüsü

İçişleri Bakanlığı

-Devlet memuru statüsü

Kültür ve Turizm Bakanlığı

-Devlet memuru statüsü

Maliye Bakanlığı

-Devlet memuru statüsü

Çözüm önerimiz             

Kurumsal adaletsizlikler ve eşitsizliklerin önüne geçebilmek, kamu personelinin farklı uygulamalara maruz kalmasını önlemek bakımından, memurunyeri.com olarak önerimiz; eş durumu özrünün dikkate alınarak atama yapılabilmesi için oldukça dar bir çerçeve olan “eşlerin memur olması” uygulamasından vazgeçilerek, bu konuda personelin yer değiştirmesini kolaylaştıran kurum yönetmelikleri örnek alınarak standart bir uygulamaya gidilmesinin sağlanması gerektiği şeklindedir.

Kamu personelinin aile birliğinin sağlanmasının anayasal bir ödev olduğu da göz önünde bulundurularak, kurumlar için eş durumu özründe aranan şartların standart hale getirilmesi ve bunun çerçevesinin de eşlerin memur olması zorunluluğu dışına çıkartılması gerekmektedir.   

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

       

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.