logo yeni

calisanlar2 copy

ADAY MEMURUN KURUM İÇİ VE KURUMLARARASI NAKLİ OLUR MU?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

aday-memurDevlet memuriyetine girenlerin adaylık devresi içerisinde kurumları içerisinde başka bir yere ya da başka bir kuruma naklen atanmaları konusunda, kurumlar arasında farklı uygulamalar söz konudur.

İlgili mevzuat

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun, kurum içi ve kurumlar arası naklen atama ile adaylık konusundaki ilgili hükümleri şu şekildedir:

**Kanunun 54 üncü maddesinde “Aday olarak atanmış Devlet memurunun adaylık süresi bir yıldan az iki yıldan çok olamaz ve bu süre içinde aday memurun başka kurumlara nakli yapılamaz.”

**Kanunun 55 inci maddesinde “Aday olarak atanan memurların önce bütün memurların ortak vasıfları ile ilgili temel eğitime, bilahara sınıfları ile ilgili hazırlayıcı eğitime ve staja tabi tutulmaları ve Devlet memuru olarak atanabilmeleri için başarılı olmaları şarttır. Temel eğitim ile hazırlayıcı eğitim aynı kurumda yapılır. …”

**Kanunun 74 üncü maddesinde “Memurların bu Kanuna tabi kurumlar arasında kurumların muvafakatı ile … bulundukları sınıftan veya öğrenim durumları itibariyle girebilecekleri sınıftan bir kadroya nakilleri mümkündür.”

**Kanunun 76 ncı maddesinde “Kurumlar, görev ve unvan eşitliği gözetmeden kazanılmış hak aylık dereceleriyle memurları … kurum içinde aynı veya başka yerlerdeki diğer kadrolara naklen atayabilirler.”

hükümlerine yer verilmiştir.

Başka bir kuruma geçiş

Aday memurların başka bir kuruma atanmasına ilişkin olarak, 657 sayılı Kanunda yer alan hükümlere göre;

*Aday memurun başka bir kurumdaki kadroya sınava tabi tutulmaksızın naklen geçmesinin mümkün olmayacağı,

*Aday memurun KPSS sonucuna göre başka bir atanmasının, “aday memurun başka bir kuruma nakli” anlamına gelmeyeceği,

*Aday memurun, çalıştığı kurumdan muvafakat almak şartıyla, KPSS sonucuna göre atamasının yapılacağı başka bir kuruma geçebileceği,

*Aday memurların, 657 sayılı Kanun dışındaki farklı personel kanunlarına tabi görevlere atanabileceği

 değerlendirilmektedir.

Kurum içinde başka yere atama

657 sayılı Kanunda yer alan hükümlere göre, aday memurların kurum içerisinde başka bir yere atanması konusunda;

*Kurum içi naklen atamalarda aday veya asil memur arasında ayrım yapılmadığı,

*Aday memurların, asil memurlar gibi kurum içinde naklen atanmalarının mümkün olduğu,

*Aday memurların kurum içinde naklen atanmasına herhangi bir engel bulunmamakla birlikte, adaylık eğitimlerinin yapılmasını engelleyecek şekilde kurum içi naklen atamalarının yapılmasının uygun olmayacağı

değerlendirilmektedir.

 

Bu yazıya ait tüm haklar memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.