logo yeni

ENGELLİ MEMURA TAYİN HAKKI NASIL OLACAK?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

engelliKendisi, eşi ya da bakmakla yükümlü olduğu aile ferlerinden biri engelli olan Devlet memurlarının uzun süredir bekledikleri tayin hakkına ilişkin düzenleme, torba kanuna eklenerek TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Ziyaretçilerinden gelen sorular üzerine hazırladığımız bu yazı ile, konuya ilişkin hukuki süreç tamamlanmamış olsa da, bazı belirsizliklere memurunyeri.com olarak açıklık getirilebileceğini düşünüyoruz.

Öncelikle Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilen düzenlemenin, Cumhurbaşkanı tarafından da uygun görülmesini ve Resmi Gazetê'de yayımlanarak yürürlüğe girmesini beklemek gerektiğini hatırlatmakta fayda bulunmaktadır. Dolayısıyla geçtiğimiz Perşembe gecesi kabul edilen bu yasa halen kesin hüküm ifade etmemektedir. 

Torba yasada konuyla ilgili olarak “İlgili mevzuatı uyarınca verilecek rapora göre kendisi, eşi veya birinci derece kan hısımlığı bulunan bakmakla yükümlü olduğu aile fertleri engelli olan memurların engellilik durumundan kaynaklanan yer değiştirme taleplerinin karşılanması için düzenlemeler yapılır.” şeklinde ifade edilen tayin hakkının kullanılabilmesi için bazı şartların varlığı gerekmektedir.

1.Bir memurun bu haktan yararlanabilmesi için; kendisinin veya eşinin engelli olması ya da bakmakla yükümlü olduğu birinci derecede kan hısımlığı bulunan aile fertlerinden birinin engelli olması gerekecektir. Örneğin memurun birinci derecede kan hısımlığı olan fakat bakmakla yükümlü olmadığı bir akrabasının bulunması bu şartların karşılanmasına yetmeyecektir.

2.Buna ilaveten tayin isteyen memurun tayin talebinin engellilik durumundan kaynaklanması gerekmektedir. Örneğin engelli bir memurun çalıştığı yerdeki imkanların çalışma şartlarını zorlaştırması ya da engelli yakınının tedavi ve bakımına engel yaratması gibi.

3. Torba kanunda, yer değiştirmeye ilişkin bu düzenlemeden yararlanabilmek için gerekli engel oranından söz edilmemiştir. Dolayısıyla hangi oranda engeli bulunanların bu tayin hakkından yararlanacağı belli olmamakla birlikte, kanun gereğince yapılması istenilen düzenlemelerde (yönetmeliklerde) bu konuya değinilmesi mümkün bulunmaktadır. Ancak atama ve yer değiştirme yönetmeliklerinde de konuya açıklık getirilmemesi durumunda, “Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik” te belirtilen %40 veya üzerinde engel oranının esas alınması gerekeceğini düşünmekteyiz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.