logo yeni

calisanlar2 copy

İSTİFA EDEN MEMURLARIN YENİDEN ATANMASI NASIL OLUR?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

atanmaDevlet memurluğundan istifa eden ya da istifa etmiş sayılanların yeniden memuriyete dönmek istemeler durumunda, bazı şartlara bağlı olarak yeniden atamaları yapılabilmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununda; iki defadan fazla olmamak üzere memurluktan kendi istekleriyle çekilenlerden veya bu Kanun hükümlerine göre çekilmiş sayılanlardan tekrar memurluğa dönmek isteyenlerin memurluğa atanabileceğine hükmedilmiştir.

Yeniden atanma şartları

Kanunun 92 nci maddesinde yer alan ve 16.05.1982 tarihinde yürürlüğe girmiş olan düzenlemeye göre, yeniden atanabilmek için, ilgililerin;

**Atanacağı sınıfta boş kadro bulunması,

**Atanacağı sınıfın niteliklerini taşımaları,

**16.05.1982 tarihinden sonra memurluktan iki defadan fazla çekilmemiş olmaları (seçimler nedeniyle veya benzeri türde yasal düzenlemeler gereği olan çekilmeler, bu madde uygulamasında çekilme sayılmamaktadır.)

gerekmektedir.

657 sayılı Kanuna tabi olmayan ve görevlerinden çekilmiş olan personelin Devlet memurluğuna girmek istemeleri halinde, başka kanunlara tabi görevlerden istifa ettikleri sayıya bakılmadan, durumlarına uygun memuriyet kadrolarına atanabilirler. (TSK Personel Kanununa tabi personel, Yükseköğretim Personel Kanununa tabi personel, Hakimler ve Savcılar Kanununa tabi personel gibi)

Yeniden atananların derece ve kademeleri

Yeniden memuriyete dönmeleri uygun görülenler;

-Ayrıldıkları tarihte almakta oldukları aylık derecesine (ayrıldıkları sınıfta) eşit bir derecenin aynı kademesine veya diğer bir sınıfta eşit derecedeki kadrolara atanabilirler.

-Ayrıldığı sınıf dışındaki bir sınıfa dahil kadrolara atananların, eski sınıflarının derecesinde elde ettikleri kademelerde geçirdikleri süreler yeni sınıflardaki derecelerinde dikkate alınır. Eski sınıflarında, görev alacakları yeni sınıfa göre memurluğa daha yüksek bir derece ve kademeden başlamış olup da sınıf değiştirenlerin yeni görevlerindeki ilk ilerleme süreleri eski sınıflarında fazladan aldıkları derece ve kademe ilerlemesi süresi kadar uzatılır.

Yeniden atama yapılabilecek kurum

Memuriyetten çekilen veya çekilmiş sayılanların yeniden memuriyete dönmek istemeleri durumunda atanabilecekleri kurumlar, görevden ayrılan memurun aday veya asil olması durumuna göre değişiklik göstermektedir.

**Görevden ayrılan aday memurun atanacağı kurum

Aday memur iken görevinden çekilen ya da çekilmiş sayılan memurlardan yeniden memuriyete dönmek isteyenlerin, sadece ayrıldıkları kuruma başvuruda bulunabilmektedirler. Bu husus Kanunda düzenlenmemiş olmakla birlikte, Devlet Personel Başkanlığı tarafından verilen mütalaalar çerçevesinde uygulama bu yönde yapılmaktadır. Buna göre, aday memur hangi kurumda görev yaparken ayrılmış ise ancak o kuruma dönebilecektir.

**Görevden ayrılan asil memurun atanacağı kurum

Asil memur olarak atandıktan sonra görevinden çekilen (istifa eden) veya çekilmiş sayılan (müstafi sayılan) memurlardan yeniden memuriyete dönmek isteyenler, atanacakları kadronun şartlarını taşıyor olmaları durumunda, ayrıldıkları kuruma ya da diğer kurumlara atanabilirler. Burada önemli olan husus, atama talebinde bulunulan kurumun ilgiliyi atamayı kabul edip etmemesi olacaktır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.