logo yeni

UZMAN KADROSUNA ATANDIKLARI İÇİN HAK KAYBINA UĞRAYANLAR

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

uzgunEşit işe eşit ücret uygulamaları çerçevesinde 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile yapılan düzenleme ile Maliye Uzmanı kadrolarına atanan Muhasebat ve Milli Emlak Kontrolörlerinin bu atamalar sonucunda hak kaybına uğradıkları iddiası ve oluşan mağduriyetin giderilmesine ilişkin çalışmalar Maliye Bakanına soruldu. 

Milletvekili Erkan AKÇAY, Meclis Başkanlığına verdiği soru önergesinde;666 sayılı KHK ile Maliye Bakanlığı ana hizmet birimlerinden merkez denetim elemanı statüsünde istihdam edilen Muhasebat ve Milli Emlak Kontrolörlerinin, merkez teşkilatında denetim fonksiyonu icra etmeyen görevlerde bulunan Uzman unvanlı kadrolara atandığını ve bu atamaların mağduriyet yarattığını belirterek, konu hakkında Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK tarafından cevaplandırılmak üzere şu soruları sordu: 

1) Muhasebat ve Milli Emlak Kontrolörü iken Maliye Uzmanı kadrosuna atanmış olanlar açısından 666 sayılı KHK hükümleri mi yoksa önceki mevzuat hükümleri mi uygulanarak maaş ödemesi yapılmaktadır?

2) 1‘inci dereceli kadrolarda 666 sayılı KHK ile ödenmesi gereken maaşların önceki mevzuata göre ödenmesi gereken maaşlardan düşük olduğu doğru mudur?

3) 659 ve 666 sayılı KHK düzenlemelerinden önce Muhasebat ve Milli Emlak Kontrolörü iken Maliye Uzmanı kadrosuna atanmış olanların bu KHK’lardan sonra kademe ilerlemesi, derece yükselmesi sonucu olarak veya 657 sayılı Kanunun 68/B maddesi uygulanarak 1’inci dereceli kadrolara atanmış olmaları durumunda kendilerine emsallerine göre düşük maaş ödendiği/ödeneceği doğru mudur?

4) Bakanlığınızda bu şekilde derece yükselmesi yapılmış ve kendisine emsallerine göre düşük maaş ödenen Muhasebat ve Milli Emlak Kontrolörü kökenli Maliye Uzmanı, Maliye Müfettişi, Hesap Uzmanı ve Gelirler Kontrolörü kökenli Vergi Müfettişi olduğu doğru mudur?

5) Söz konusu uygulamanın 666 sayılı KHK öncesinde daha yüksek maaş alan ve 666 sayılı KHK sonrasında 1‘inci dereceye atanacak Müfettiş, Kontrolör, Uzman vs unvanlı kadrolarda bulunanların tamamı açısından soruna yol açacağı doğru mudur?

6) 1‘inci dereceye atanarak 666 sayılı KHK’ye göre maaş alanların makam ve görev tazminatı alamamaları nedeniyle, bunların emeklilikte de hak kaybına uğrayacakları dikkate alınmış mıdır?

7)Uygulama devam ettiği sürece bundan sonraki süreçte benzer durumla karşılaşacak personel sayısı kaçtır?

8) Söz konusu uygulama eşit işe eşit ücret politikasıyla ve Anayasamızın eşitlik ilkesiyle uyumlu mudur?

9) Mağduriyetleri gidermek için Bakanlığınızın bir çalışması var mıdır veya olacak mıdır?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.