logo yeni

SAĞLIK BAKANLIĞINDAKİ GÖREVDEN ALMALARA İLİŞKİN AÇIKLAMA YAPILDI

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

personel9Sağlık Bakanlığında görevden alınan ve görev yeri değiştirilen idarî personel ile özel muayenehaneler konusunda Sağlık Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU tarafından açıklama yapıldı.

Meclis Başkanlığına verilen bir soru önergesine cevap vermek amacıyla Bakan MÜEZZİNOĞLU imzası ile yapılan açıklamada şu ifadeler de yer aldı:

Görevden alınan personel sayısı

Sağlık Bakanı olarak göreve başladığım tarihten bugüne Bakanlık ve bağlı kuruluşlarında yöneticilik görevinden alınarak görev yeri değiştirilen idarî personel sayısı 21‘dir. Bunların tamamına yakını görevlendirme ile çalışan personeldir. Aynı tarihlerde Bakanlık ve bağlı kuruluşlarındaki çeşitli birimlerde yönetici olarak görevlendirilen personel sayısı ise 40’dır.

Bakanlık Müsteşarı ile ilgili iddialar

Bakanlığımız Müsteşarının haftanın üç gününü İstanbul’da geçirdiği bilgisi gerçeği yansıtamamaktadır. Böyle bir durum asla mevzubahis değildir.

Özel muayenehaneler

“Tam Gün Yasası” olarak bilinen Kanun kapsamında kamuda çalışan hekimler için kamu ve özel çalışma arasında tercih yapılmasına istinaden kamuda çalışan hekimler bakımından muayenehane açılışları kısıtlanmış olup, bunun haricinde kamuda çalışmayan hekimler ve üniversitede çalışmakla birlikte ilgili Kanun’un şartlarını sağlayan hekimler ilgili mevzuat çerçevesinde muayenehane açabilmekteydiler.

Anayasa Mahkemesi tarafından Tam Gün Yasasının ilgili maddelerinin iptal edilmesi üzerine, üniversitelerde ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan tabip, diş tabibi ve uzman tabiplerin başka sağlık kuruluşlarında meslekî faaliyette bulunmaları veya serbest meslek icrasında bulunmak üzere ofis, büro, muayenehane ve benzeri yerler açma talepleriyle ilgili olarak yapılacak işleme esas olmak üzere Bakanlık Hukuk Müşavirliğinin görüşü doğrultusunda işlem yapılabileceği konusunda ilgili Valiliklere bilgi verilmiştir.

Bireysel yargı kararları hariç olmak üzere bu süreçte kamuda çalışmakla birlikte muayenehane uygunluk belgesi düzenlenen hekim bulunmamaktadır.

Görevi devraldığım Sayın Bakan (Prof. Dr. Recep AKDAĞ) döneminde kapatılan muayenehanelerin açılması şeklinde bir uygulama söz konusu değildir.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.