logo yeni

calisanlar2 copy

ÖĞRETMENLER MEMUR KADROSUNA ATANIYOR

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

Özür durumu nedeniyle yer değiştirme talebinde bulunan öğretmen sayısının 50 bin olduğu, bunun 25 binden fazlasının eş durumuna, 25 bin kadarının da diğer özür durumlarına dayandığı, isteğe bağlı yer değiştirme talebinde bulunanlarla birlikte bu sayının 158 bine ulaştığı belirtildi. Eş durumu nedeniyle yer değiştirme talebinde bulunan öğretmenlerin, öğretmen olarak atanamaması halinde, memur olmalarının teklif edileceği açıklandı.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in TGRT Televizyonunda yaptığı açıklamalardan bazı başlıklar şöyle:

158.000 öğretmen yer değiştirmek istiyor

“Bu sene bize sadece eş durumundan atama talep eden öğretmen sayısı 25 binin üzerinde. Özür durumundan talep eden öğretmen sayısı da yine 25 bin civarında.

Kısmen 50 binin biraz daha üzerinde ikisinin toplamı.

Ayrıca il içinde ve iller arasında vakti gelmiş isteğe bağlı olarak yer değiştirme talebi olanlar var. Bunların hepsini de dahil ettiğimizde biz 158 bin yer değiştirme talebiyle bu sene karşı karşıya kaldık.

Evet. Şimdi ben soruyorum size. Normal şartlarda 700 bin civarında öğretmeniniz varsa bu kaçına tekabül eder? Neredeyse %20’si. Yani diyor ki öğretmenlerin % 20’si, bizi alın benim arzu ettiğim yere gönderin.

Biz de elimizden geldiğince öğretmenlerimizi onların arzu ettiği yere göndermeye çalışıyoruz. Mesela ilk yaptığımız uygulamada o 25 bin kişinin yaklaşık 16 binini eş durumundan biz aileleriyle bir araya getirdik. 16 bini, yani ilgili boş yerlerde kadroları vardı, efendim durumları müsaitti aktardık. 9 bin kişi kaldı. Şimdi onlardan da özellikle sınıf öğretmenlerinin aldığı eğitim sebebiyle alan değişikliği yapma imkanları varsa onları da yine gözden geçireceğiz, sonra becayiş imkanı vereceğiz, sonra memur olmalarını teklif edeceğiz.”

 Memur olmaları teklif edilecek

 “Memur olmalarını teklif edeceğiz, sonra da ücretsiz izin al diyeceğiz. Bütün bunlardan bir tanesine mutlaka eş durumundan tayin isteyen öğretmenimizin şartı uyacaktır. Onlardan herhangi birini şartına uyanı kabul ettiği takdirde eşiyle beraber olabilir. Aksi takdirde 1 yıl sonrası için yeniden şansını deneyecek.”

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.