logo yeni

BÜROKRATLARIN NASIL BELİRLENDİĞİ AÇIKLANDI

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

istisnai-memurBakanların ve AKP yöneticilerinin akrabalarından kamu kurumlarında üst düzey bürokrat olarak görev yapanların bulunup bulunmadığına ilişkin sorular içeren önerge cevaplandırıldı.

Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından cevaplandırılmak üzere verilmiş olan soru önergesi, Başbakan Yardımcısı Bekir BOZDAĞ imzalı yazı ile cevaplandırıldı.

Önergede yer alan sorular

Milletvekili Sezgin TANRIKULU tarafından verilmiş olan önergede şu soruların cevaplandırılması istenmişti:

1. Bakanlar arasında 1. ve 2. derece akrabaları kamu kurumlarında üst düzey bürokrat olarak çalışanlar kimlerdir?

2. Bu kişiler hangi tarihten beri bu görevlerde çalışmaktadırlar?

3. Partinizin yönetim kademelerinde görevli kişilerin, kamuda üst düzey bürokrat olan 1. veya 2. derece akrabaları var mıdır?

4. Varsa hangi tarihten beri bu görevlerde çalışmaktadırlar?

Sorulara verilen cevap

“Kamu kurum ve kuruluşlarında mesleğe alınma, meslekte yükselme ve belirli görevlere atanma usul ve esasları 657 sayılı Devlet memurları Kanunu’nda ve diğer ilgili mevzuatta düzenlenmiştir. Dolayısıyla kamuda atama ve görevlendirmeler söz konusu mevzuat çerçevesinde ve liyakat gözetilerek gerçekleştirilmekte olup siyasi görüşü veya akrabalık ilişkileri dikkate alınarak bir atama yapılması söz konusu değildir. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Bu bağlamda soru önergesinde belirtildiği şekilde bürokratların akrabalık veya diğer ilişkilerinin belirlenmesi, bunlara ilişkin kayıtların tutulması söz konusu değildir.”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.