logo yeni

SAĞLIK SEBEBİYLE ALT UNVANLARA NAKLEN ATAMA YAPILIR MI?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

hastalik4Sağlık sorunları sebebiyle tam teşekkülü devlet hastanesinin bulunduğu bir yere naklen atanmak isteyen memurun bu talebi karşılanırken bazen, memurun bulunduğu unvandan daha alt unvanlara atandığı görülebilmektedir.

Devlet memurlarının, sağlık özrü nedeniyle başka bir yere naklen atanma konusundaki talepleri bazı kurumlar tarafından karşılanırken, bazı kurumlar ise alt unvanlardan birine atanmayı kabul etmesi şartıyla personelin isteğini karşılamaktadırlar. 

Ancak, personelin sağlık özrü nedeniyle talebi üzerine başka bir yere naklen atanması sırasında, talebi olmaksızın daha alt bir unvana atanması idari yargı yerleri tarafından hukuka uygun bulunmamaktadır. 

Benzer bir olayda; “teknik şef” olarak görev yapan personelin, sağlık sorunları sebebiyle tam teşekküllü devlet hastanesi olan bir yerde bulunması gerektiğine ilişkin olarak hakkında düzenlenen sağlık kurulu raporuna istinaden, naklen ataması yapılmıştır.

Ancak, personelin naklen ataması, talebi alınmaksızın bulunduğu unvandan daha alt unvan olan “tekniker” kadrosuna yapılmıştır.

Daha alt bir unvana talebi dışında atanan personelin açtığı davaya bakan idare mahkemesi, davalı idarece davacının sağlık özrü nedeniyle tam teşekkülü devlet hastanesinin bulunduğu yere atandığı anlaşılmakta ise de, davacının önceki görev unvanı olan teknik şeflik kadrosundan talebi olmaksızın alt unvan olan tekniker kadrosuna atanmasında hukuka uyarlık bulunmadığı kanaatine vararak, alt unvana atama işleminin iptaline karar vermiştir.

İdare Mahkemesinin kararına karşı ilgili kurum tarafından yapılan temyiz başvurusunu değerlendiren Danıştay 5. Dairesi, idare mahkemesince verilen karar ve dayandığı gerekçenin hukuk ve usule uygun olduğuna karar vermiştir.

Örnek Karar için tıklayınız…

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.