logo yeni

ÖĞRETMEN ATAMA KONTENJANLARINA TEPKİLER GELMEYE DEVAM EDİYOR

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

ogretmen7Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2013 yılında ataması yapılacak 40 bin öğretmen kontenjanına ilişkin eleştriler gelmeye devam ediyor.

Konuyla ilgili olarak Ankara milletvekili Bülent KUŞOĞLU tarafından da Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI tarafından yanıtlanması istemiyle bir önerge hazırlandı.

Kuşoğlu önergesinde, MEB’na bağlı eğitim kurumlarına ilk atama, açıktan ve kurumlar arası yeniden atama ve millî sporcuların ataması kapsamında 87 alanda 40.000 öğretmen ataması için atama yapılacak alanlar ve kontenjanların yayınlandığına vurgu yaparak şu soruları yöneltti:

1) MEB’nın resmi açıklamalarına göre mevcut öğretmen açığı 121 bindir. 350-400 bin civarında atanamayan öğretmen olmasına rağmen 40 bin öğretmen ataması yapılacaktır. Açık olan kadroları farklı branştan öğretmenlerle veya dışarıdan ücretli öğretmenlerle mi kapatmayı düşünüyorsunuz? Yoksa bu dersler veya sınıflar boş mu kalacaktır?

2) Eğer bu şekilde ihtiyacı karşılayacaksanız, sizce farklı branşlardan öğretmenlerle bu açığı kapatmak, hakkı olan branş öğretmenlerine yapılan bir haksızlık değil midir?

3) Atama yapılacak olan bazı branşlardaki kontenjanlarda gecen sene daha fazla alım yapılan müzik, beden eğitimi, görsel sanatlar-resim öğretmenliği branşlarına ve bunlara ek olarak alım sayısı düşük olan tarih, felsefe gibi birçok bölümünde kontenjanları düşürülmüştür. Bu alanlarda oluşan mağduriyeti nasıl gidereceksiniz?

4) Ataması yok denecek kadar az olan ve hakkı olan branşlarda yerleşemeyen teknik öğretmenlerin mağduriyeti bu sene de devam etmiştir. Bakanlık olarak teknik öğretmenler için bir çalışmanız var mıdır? Varsa ne aşamadadır ve ne gibi çalışmalarınız bulunmaktadır? Yoksa mevcut olan atama politikanız devam edecek midir?

5) Bu sene alan sınavı uygulamasına geçilmiştir. Alan sınavı uygulamasında Arapça ve bazı branşlarda alan sınavı yapılmazken, Fransızca ve bazı branşlara ise alan sınavı getirilmiştir. Fransızca bölümüne alan sınavı getirilmesine rağmen atama listesine ayrılan kontenjanı yoktur. Alan sınavı uygulamasını neye göre yapıyorsunuz? Ve atama yapmayacağınız Fransızca bölümüne neden alan sınavı yaptınız?

6) Ataması yapılmayan binlerce öğretmenin mağduriyetini şubat ayı atamasıyla veya ek atamayla gidermeyi düşünüyor musunuz?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.