logo yeni

BASKI ALTINDA VERİLEN İSTİFA DİLEKÇESİNİN ETKİLERİ

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

gorevden-uzaklastirma2Devlet memurlarının, kurumları tarafından istifalarının istendiği ve istifa edilmesi için çeşitli yollarla baskıların uygulandığı durumlarla da karşılaşılabilmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 76 ncı maddesi, görev ve unvan eşitliği gözetmeden kazanılmış hak aylık dereceleriyle memurları bulundukları kadro derecelerine eşit (veya ilgili mevzuat çerçevesinde daha üst)  kadrolara naklen atama konusunda kurumlara takdir yetkisi tanımaktadır.

Ancak bu yetkinin, kamu yararı ve hizmet gerekleri gözetilmeksizin kullanıldığının kanıtlanması ya da konuya ilişkin açılmış davaya bakan idari yargı yeri tarafından tespit edilmesi halinde, söz konusu yetkiye dayanılarak tesis edilen atama işleminin neden ve amaç yönleriyle hukuka aykırı değerlendirileceği yerleşmiş yargısal içtihatlarla kabul edilmiş bulunmaktadır.

Öte yandan, görevinde başarısız veya verimsiz olduğu yolunda herhangi bir somut belirleme olmadan, istifa ettiği gerekçesiyle idare tarafından naklen atama yetkisi kullanılmak suretiyle görevinden alınan ve başka bir kadroya atanan kişinin, bu istifasının baskı altında verildiği gerekçesiyle, naklen atama işleminin iptali istemi ile açılan davalarda, davaya bakan idari yargı yerleri naklen atam işleminin iptali yönünde kararlar da vermektedir.

Davaya bakan mahkemeler tarafından verilen kararlarda, davacının iddialarının yanı sıra, naklen atama işleminin dava konusu edilmiş olması da değerlendirilmekte ve bu hususlar istifa dilekçesinin baskı altında verildiğine ilişkin kanıtlardan sayılmaktadır.

İstifa dilekçesinin baskı altında verilmesi durumunda açılan dava sonucunu görmek için tıklayınız. 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.