logo yeni

DEFTERDAR ATAMALARINA İLİŞKİN İDDİALAR BAKAN ŞİMŞEK'E SORULDU

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

personel9Maliye Bakanlığı tarafından defterdarlıklara yapılan atamalarla ilgili iddialar soru önergesi haline getirilerek, Bakan Mehmet ŞİMŞEK’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunuldu.

Hatay milletvekili Dr. Mehmet EDİBOĞLU tarafından hazırlanan önergede yer alan iddialar ve cevap istenen konular şöyle:

“Bilindiği gibi Bakanlığınız Yönetmelik değişikliği ile Müdürlere de Defterdar olabilme imkanı getirmiştir. Bakanlığınız bünyesinde 61 Defterdar Yardımcısı ve sayıları toplamda 1000’i aşkın Müdür’ün bulunduğu bilinmektedir. Son iki Defterdar atamasında ise, ön görüşme yönteminin tercih edildiği, ancak kimlerin neden görüşmeye çağrıldığı, çağrılmayanların neden görüşmeye bile çağrılmadığı bilinmemektedir.

Defterdar ataması için ön görüşmeye 1 tane olsun kadın yöneticinin çağrılmadığı, 6 kadın Defterdar yardımcısının ve sayıları 100’leri geçen kadın Müdürlerin içerisinden ön görüşme yapılabilecek 1 kadın müdürün de bulamadığı ifade edilmektedir.

Bu çerçevede;

1-) Defterdarlıkları tasfiye etmeyi mi planlıyorsunuz? 02.08.2013 Tarihi itibariyle kaç ilin Defterdarlığı boş bulunmaktadır? Örneğin; Malatya Defterdarlığı kaç yıldan beri boştur? Konya, Kahramanmaraş, Şanlı Urfa, İzmir Defterdarlığına neden atama yapılmamaktadır?

2-) Defterdar olarak ataması yapılabilecek; kaç Defterdar Yardımcısı, kaç tane de taşra teşkilatında Müdür bulunmaktadır?

3-) 02.08.2013 Tarihi itibariyle kaç ilin Defterdar Yardımcısı bulunmamaktadır? En son hangi tarihte Defterdar Yardımcısı sınavı açtınız, yakın gelecekte Defterdar Yardımcılığı sınavı açmayı planlıyor musunuz?

4-) Defterdar olmanın kriteri nedir? 2008 yılından itibaren Defterdarları hangi insan kaynakları yöntemini uygulayarak seçiyorsunuz?

5-) Defterdar olarak ataması yapılmak üzere yüzlerce Müdür arasında yapılan sınav sonucu başarılı olan ülkenin kuzeyi—güneyi, doğusu batısında özveriyle çalışan 61 Defterdar Yardımcısı bulunurken, sayıları 1000’den fazla olan Müdürlerin içinden Defterdar seçimini hangi esas ve usullere uyarak yapacaksınız?

6-) Kaç ilin Defterdarı Kadındır? Kaç tane Kadın Defterdar Yardımcısı, kaç tane Kadın Şube Müdürü ve Müdür ünvanlı personeliniz bulunmaktadır?

Bugüne kadar: Defterdar olarak atanabilecek kaç tane kadın aday ile ön görüşme yaptınız?

7-) Başbakanlığın 2010/14 sayılı Genelgesi ve Anayasanın değiştirilen 10. Maddesi uyarınca bu güne kadar merkez ve taşra teşkilatı üst yönetimine kaç Kadın memur ataması yaptınız?

9) Elazığ Defterdarı kimdir? Hakkında devam eden, sonuçlanan adli-idari soruşturma dosyası bulunmakta mıdır? Defterdar Yardımcılığı sınavına katılmış mıdır? Katılmış ise kaç puan almıştır? Hangi başarı ve Devlete katkılarından dolayı kaç tane: Şube Müdürü, Malmüdürü, Muhasebe Müdürü-Millî Emlak Müdürü- Personel Müdürü- Muhakemat Müdürü ve Saymanlık Müdürü arasından seçilerek Defterdar olarak ataması yapılmıştır? Hangi başarı ve Devlete katkılarından dolayı kaç tane Defterdar Yardımcısına tercih edilerek ataması gerçekleştirilmiştir? Defterdar Yardımcılığından Defterdarlığa atananlar Şırnak ve Ardahan’a gönderilirken hangi üstün başarılarından dolayı Elazığ’a ataması gerçekleştirilmiştir?

10-) Malatya Defterdar Yardımcısı Defterdarlık ön görüşmelerine neden çağrılmamıştır? Malatya Defterdar Yardımcısı yeterli değil ise neden Malatya’ya Defterdar ataması yapılmamakta, yok yeterli ise neden ön görüşmeye çağrılmamaktadır?”

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.