logo yeni

BİLİM SANAT MERKEZLERİ NORM KADRO FAZLASI PERSONELİN DURUMU

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

bilim-sanat-merkeziBilim Sanat Merkezlerinin yönetici ve öğretmen norm kadrolarının yeniden belirlenmesi sebebiyle, norm kadro fazlası durumuna düşen öğretmen ve yöneticilerin durumu ile bu düzenlemeyle kadrolaşmanın amaçlanıp amaçlanmadığı gibi konular soru önergesine konu oldu.

Edirne milletvekili Recep GÜRKAN tarafından hazırlanan ve Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI’nın yanıtlaması istemiyle sunulan önergede 05.07.2013 tarihi itibariyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ülke genelindeki Bilim Sanat Merkezlerinin yönetici ve öğretmen norm kadroları yeniden belirlendiği belirtildi.

Ayrıca, Gürkan önergesinde, “Resim ve Müzik branşı 2. diğer tüm branşlar tek norma düşürülmüştür. İdareci normu ise bir müdür bir müdür yardımcısı ya da sadece bir mudur norm kadrosuyla sınırlandırılmak suretiyle yapılandırılmıştır.” ifadelerine yer verirken şu soruları da yöneltti:

"1) Bilim Sanat Merkezlerinin yönetici ve öğretmen norm kadrolarının yeniden belirlenmesine neden gerek duyulmuştur?

2) Yönetici ve öğretmen norm kadrolarının belirlenmesinde mevcut yönetmeliğe uyulmamasının nedenleri nelerdir?

3) Yeni düzenleme ile çok sayıda öğretmen ve yöneticinin norm kadro fazlası durumuna düştüğü ve yer değişikliğine zorlandığı doğru mudur?

4) Yeni düzenlemenin hukuka aykırı ve yanlış olduğu ortaya çıktığında yer değiştirmeye zorlanan yönetici ve öğretmenler tekrar eski görevlerine dönebilecekler midir?

5) 2013 Yılı öğretmenlerin İl içi isteğe bağIı yer değiştirme başvurularının başladığı bir zamanda 05.07.2013 tarihi itibarıyla yönetmelik esaslarına uyularak belirlendiği iddia edilen yönetici ve öğretmenlerin norm kadro sayıları, okulların konumu, öğrenci mevcudu ve derslik sayıları dikkate alınmadan tüm Bilim ve Sanat Merkezlerinin normlarının eşitlendiği, 1 öğrencisi olan Bilim ve Sanat Merkezi ile 800 öğrencisi olan Merkezlerin öğretmen ve yönetici norm sayılarının eşit tutulduğu doğru mudur?

6) 15 Ocak 2013 tarihinde Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu tarafından onaylanan ve Bakanlar Kurulu kararı için Milli Eğitim Bakanlığınca Başbakanlığa gönderilen Özel Yetenekli Bireyler Strateji ve uygulama Planı 2013-2017 belgesi amacı, işlevi, stratejik amaçları ve eylemleri denetleme, izleme ve değerlendirme modeli önermediği ve Strateji Belgesi Özelliği taşımadığı gerekçesiyle Bakanlığa iade edildiği doğru mudur?

7) Doğru ise Uygulama Planının düzeltilmesi veya yeniden hazırlanması Milli Eğitim Bakanlığındaki mevcut kadro ile mi yapılacaktır?

8) Üstün Yeteneklilerin Eğitiminde Bilim ve Sanat Merkezlerinin amacına yönelik çalışmasını engelleyecek olan bu yanlış uygulamayı geri alarak,  Bilim Sanat Merkezlerindeki norm kadro sayılarını mevcut Yönetmeliğe uygun olarak yeniden düzenleyecek misiniz?

9) Bu yeni düzenlemenin Bilim Sanat Merkezlerinde kadrolaşma düşüncesiyle hayat bulduğu iddiaları doğru mudur?"

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gerekmektedir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.