logo yeni

TRT PERSONELİ İŞE NASIL ALINMIŞ?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

trt2Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu (TRT) Genel Müdürlüğünde son 10 yılda işe başlayan kişilerin usulsüzce kadroya alındıkları ve özellikle belli yerlerden seçildikleri iddiaları konusunda açıklama yapıldı. 

Milletvekili İlhan CİHANER tarafından verilen soru önergesi ile, TRT’deki atamalardaki usulsüzlük iddiaları gündeme getirilmiş ve Başbakan Yardımcısı Bülent ARINÇ tarafından konuya ilişkin bazı sorulara cevap verilmesi istenmişti. 

Soru önergesine verilen cevapta, TRT’ye personelin hangi yollarla alındığı belirtilirken, Kurumdan ayrılan personele ilişkin bilgilere de yer verildi.

Başbakan Yardımcısı Bülent ARINÇ imzası ile verilen cevap:

“Bakanlığım sorumluluğundaki Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu Genel Müdürlüğünden alınan bilgilere göre:

Tarafsız, kamu tüzel kişiliğine sahip bir yayın kuruluşu olan TRT, doğru, tarafsız ve yorumsuz habercilik anlayışıyla, çağdaş habercilik teknik ve metotlarına bağlı kalarak, kamuoyunu ilgilendiren konularda gerekli, yeterli ve doyurucu yayınlar yapmakla yükümlü olup, görevini bu çizgi çerçevesinde layıkıyla yerine getirmeye çalışmaktadır.

Kurum’da son on yılda Kamu Personeli Seçme Sınavı, Engelli Memur Seçme Sınavı, Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu, şehit ve gazi yakını, nakil vb. nedenlerle toplam 1538 personel ataması yapılmış aynı dönem içinde 2919 personel emeklilik nedeniyle kurumdan ayrılmıştır.

Program-yayıncılık konusunda tecrübe ve deneyime sahip bir kısım personelin daha önce; 24 Haber TV,6 News TV, Cine-5, Ege TV, Samanyolu TV, Show TV, Kanal 21, Kanal T, Kanal B, Kanal 21, NTV, ATV, Türkmeneli TV, Doğan Haber Ajansı, The New Anatolia Gazetesi, Cnn Türk, Flash TV, Nessma TV, Katar News Ageney gibi basın yayın kuruluşlarında görev yaptıkları bilinmektedir.

Diğer yandan son 10 yıl içinde Diyanet işleri Başkanlığından TRT’ye geçiş yapan personel bulunmamaktadır.”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gerekmektedir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.