logo yeni

EĞİTİM ÖZRÜ 2013 ATAMALARINDA DİKKATE ALINACAK MI?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

ogretmen3Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlerin özür durumuna bağlı yer değiştirme atamalarında, yargı kararının aksine, eğitim özrüne yer verilmeyeceği şeklindeki iddialar Bakan Nabi AVCI’ya soruldu.

Eskişehir milletvekili Ruhsar DEMİREL tarafından hazırlanan önergede, “2012 Temmuz dönemi Öğretmenlerin Özür Durumuna Bağlı Yer Değiştirme Kılavuzu”nun 1.1. maddesinin iptali istemiyle açılan davada; Danıştay 2. Dairesi 16.10.2012 tarih ve E:2012/8944 kararı ile yürütmenin durdurulmasına karar vermiş, karar gerekçesinde ise kılavuzda öğrenim özrüne yer verilmemesinin Anayasa’nın 42. maddesi ile güvence altına alınan eğitim-öğretim hakkına ve 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nun 49. maddesinde yer alan düzenlemeye aykırı olduğu belirtilmiştir.” denildi.

Demirel, Danıştay 2. Dairesinin kararına rağmen Bakanlık müsteşarının, 14 Temmuz 2013 tarihinde “...özür grubu değerlendirmelerinde eğitim özrüne yer vermeyi düşünmüyoruz...” şeklindeki açıklamalarının sosyal medyadaki paylaşımlarında yer aldığını belirterek, Bakan Avcı’ya şu soruları yöneltti:

1-Bakanlık tarafından 2013-2014 eğitim-öğretim dönemine yönelik yapılması planlanan öğretmenlerin özür durumuna bağlı yer değiştirme atamalarında, Danıştay 2. Dairesinin E:2012/8944 sayılı kararının uygulanmamasının nedenleri nelerdir?

2-Ülkemizde Bakanlığa bağlı kurum ve kuruluşlarda çalışan, 2013-2014 eğitim-öğretim dönemine yönelik öğrenim özrü (doktora, mastır vb.) nedeniyle tayin isteyen öğretmen sayısı, tayin istedikleri iller, çalıştıkları kurumlar ve illere göre dağılımları nedir?

3-Bakanlığa bağlı kurum ve kuruluşlarda çalışan, eğitim özrü gerekçesi ile tayin isteyen öğretmenler, hangi konularda yüksek lisans ya da doktora yapmaktadırlar?

4-Bakanlığa bağlı kurum ve kuruluşlarda çalışan, eğitim özrü gerekçesi ile tayin isteyen öğretmenlerinyüksek lisans ya da doktoraya devam ettikleri üniversiteler hangileridir?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.