logo yeni

ANADOLU LİSESİ ÖĞRETMENLERİNİN DURUMU NE OLACAK?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

ogretmen2013-2014 öğretim yılından itibaren düz liselerin Anadolu Liselerine, Anadolu Meslek Liselerinin de Meslek Liselerine dönüştürülecek olması nedeniyle, Anadolu Liselerine sınavla atanmış olan öğretmenlerin durumunun ne olacağı konusu Meclis gündemine taşındı.

Konuyu gündeme getiren Milletvekili Mehmet GÜNAL, verdiği soru önergesinde; “Milli Eğitim Bakanlığı, 19.12.2010 tarihli yönetmelik değişikliğiyle, Anadolu liselerine Öğretmen seçimini yeniden düzenlemişti. Bu yönetmelik değişikliğinde, Fen ve Sosyal Bilimler ile Güzel Sanatlar ve Spor Liselerinin Resim, Müzik, Beden Eğitimi Öğretmenlerinin sınava dayalı olarak seçileceği, Anadolu liselerine ise sınavsız öğretmen ataması yapılabileceği düzenlenmişti. Böylece Anadolu Liselerine öğretmenlerin sınavsız geçişleri sağlanmıştı. Danıştay, bu yönetmeliğe ilişkin olarak açılan iki ayrı davada, bazı maddelerin yürütmesini durdurmuştur. 10 Mart 2012 tarihinde Anadolu liselerine Öğretmen seçimi için sınav yapılmış, yapılan sınavdan dokuz ay sonra Anadolu Meslek Liselerine atamalar yapılmıştır. 2013-2014 öğretim yılından itibaren düz liseler Anadolu liselerine Anadolu Meslek Liseleri de Meslek Liselerine dönüştürülecektir Bu okullara sınav kazanarak atanan öğretmenlerin durumunun ne olacağı hala belirsizliğini korumaktadır.” diyerek, aşağıdaki soruların Mili Eğitim Bakanı Nabi AVCI tarafından cevaplandırılmasını istedi.

“1-Danıştay 2.Dairesinin 2010/1488 sayılı yürütmeyi durdurma kararına rağmen 19.12.2010 tarihinden bu güne kadar Anadolu Liselerine yapılan sınavsız öğretmen atamaları neden iptal edilmemiş, neden Öğretmenler kurumlarına geri dönmemiştir?

2-Danıştay’ın 2010/1488 Esas nolu kararına göre aynı yönetmelik hükümleri geçerli ise, Anadolu Lisesi öğretmeni neden Fen Lisesi ve Sosyal Bilimler Lisesine atanamamaktadır?

3-2013-2014 eğitim öğretim yılında dönüşümlerin tamamlanacağı planlanmasına rağmen neden Anadolu liselerine Öğretmen seçme sınavı yapılmıştır?

4-2012 yılında Anadolu Liselerine öğretmen seçme sınavı yapılmış ve öğretmenlerden 80 TL sınav ücreti alınmış, sınav barajını geçen Öğretmenlerin 9 ay sonra atamaları yapılmıştır. Neden okullar öğretmen sayısı bakımından, öğretmenler de yer değişikliği bakımından mağdur edilmiştir?

5-Genel Liseden Anadolu Lisesine dönüştürülen okullarda haftalık ders dağıtımı yapılırken, Anadolu Lisesi Kadrosuna geçen öğretmenler, hangi kriterlere göre derslere girecektir?

6-Yapılan sınavlar sonucunda Anadolu Meslek Liselerine atanmaya hak kazanan öğretmenlerin Meslek Liselerinin Anadolu bölümü kapanınca; durumları ne olacaktır?”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gerekmektedir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.