logo yeni

ÖĞRETMEN KADROSUNA TEKRAR ATANMAK İSTEYEN MEMURLA İLGİLİ KARAR

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

adalet102012 Ağustos Özür Durumuna Bağlı Yer Değişikliği döneminde, özür durumundan  atanamayarak mağduriyet yaşayan öğretemenlere sonradan alan değişikliği ve becayiş yoluyla atanma hakkı verilmiş, bu yollarla da atanamayan ve eşi zorunlu hizmete tabi olan öğretmenlerin ise memuriyete geçmek suretiyle yer değiştirmeleri sağlanmıştı.

Bu durumdaki bir felsefe öğretmeninin memur kadrosuna atandıktan sonra, 2013 Şubat Özür Durumuna Bağlı yer değişikliği döneminde öğretmenlik mesleğine atanma talebinin reddedilmesi sebebiyle açmış olduğu davada, Ankara 12. İdare Mahkemesi red işleminin iptaline karar vermiştir.

12. İdare Mahkemesi verdiği kararında, öğretmenlik mesleğinin özel bir ihtisas gerektiren kariyer mesleği olduğu, öğrenim ve uzmanlığın yer değiştirme suretiyle atamalarda gözönünde bulundurulması gereken temel ilkelerden olduğu, kamu görevlilerinin verimliliklerinin en yüksek olduğu ve hizmetlerinden en yüksek oranda yararlanılacak biçimde çalıştırılmaları gerektiği, kamu görevlilerinin gördüğü eğitime uygun alanda çalışması sayesinde maddi ve manevi varlığının gelişmesini daha iyi sağlayabileceği, toplumun temeli olan ailenin korunması ve refahı için Devlet tarafından gerekli tedbirlerin alınmasının Anayasal bir yükümlülük olduğu, bu nedenle davacının tekrar öğretmenlik mesleğine atanma istemiyle yaptığı başvurunun reddine ilişkin işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı belirtilmiştir.

Sözkonusu Karar

ogretmenlige donmek isteyen memur1ogretmenlige donmek isteyen memur2ogretmenlige donmek isteyen memur3ogretmenlige donmek isteyen memur4ogretmenlige donmek isteyen memur5

 

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.