logo yeni

TERÖRLE MÜCADELE DIŞINDA KİMLERE İSTİHDAM HAKKI GETİRİLECEK?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

memur3Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Teşkilat Ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ile terör mağdurlarına ve yakınlarına sağlanan istihdam hakkında değişiklikler öngörülmektedir.

Yapılması öngörülen düzenleme ile bu alanda devletin tanımış olduğu istihdam hakkı genişletilerek, harp malulü ve vazife malulü olanların da istihdam hakkından yararlanması ve bu konudan dolayı mağduriyet duyan bir çok kişinin sorununa çözüm bulunması amaçlanmaktadır.

Tasarının, çok çeşitli maddelerde hüküm altına alınmış farklı durumlar için istihdam hakkına ait yeni düzenlemeler içermesi sebebiyle, ilgili maddesini daha anlaşılabilir kılmak adına aşağıdaki tabloyu sizlerin kullanımına sunuyoruz.

MEVCUT DÜZENLEME

ÖNGÖRÜLEN DÜZENLEME

İstihdam hakkı veren Kanun

Hayatını kaybedenlerin yakınlarına verilen istihdam hakkı adedi

Malul olanın Kendisine verilen istihdam hakkı adedi

İstihdam hakkı veren Kanun

Hayatını kaybedenlerin yakınlarına verilen istihdam hakkı adedi

Malul olanın Kendisine verilen istihdam hakkı adedi

3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren olaylar nedeniyle

2

1

5434 sayılı Kanunun mülga 64 üncü maddesi göre harp malulü olanların

2

1

     

5510 sayılı Kanunun 47 nci maddesinin sekizinci fikrası kapsamında harp malulleri

2

1

     

2330 sayılı Nakdi Tazminat Ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun

2

1

     

5434 sayılı Kanunun mülga 45 inci maddesi gereğince vazife malullleri (Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı askeri personeli (erbaş ve erler dahil ) ile Emniyet Teşkilatından emniyet hizmetleri sınıfına mensup vazife malullerinden)

2

1

     

5510 sayılı Kanunun 47 inci maddesinin birinci fikrası kapsamında vazife malulü sayılan(Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı askeri personeli (erbaş ve erler dahil ) ile Emniyet Teşkilatından emniyet hizmetleri sınıfına mensup vazife malullerinden)

2

1

     

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ile Emniyet teşkilatı dışındaki vazife malullerinden

1

1

     

5233 sayılı Kanun kapsamında aylık bağlanan terör mağdurlarına

-

1

 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.