logo yeni

VEKİL DİN GÖREVLİLERİNE KADRO VERİLMESİNDEN DİYANETİN BİLGİSİ YOKMUŞ

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

vaizDiyanet İşleri Başkanlığı, vekil imamların ve müezzin kayyımların sayısı, görev yaptıkları iller ve kadrolaya geçirilmeleri konusunda bir çalışma olup olmadığı hususlarına açıklık getirdi.

Kütahya milletvekili Prof.Dr.Alim IŞIK tarafından hazırlanan önergeye verilen cevapta, vekil din görevlilerinin kadroya geçirilmeleri konusunda bir çalışma olmadığından bahsedilmesi, ikinci torba teklifine eklenen vekil imamlara kadro teklifinden Kurumun bilgisi olmadığı gösteriyor.

Diyanet İşleri Başkanlığının soru önergesine cevabi yazısı;

Yönetimi Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı olan camilerde halen toplam 2113 vekil imam-hatip ve müezzin-kayyım görev yapmaktadır.

Bugüne kadar vekil imam-hatip ve vekil müezzin-kayyım olarak görev yapanlardan 5338 sayılı kanun çerçevesinde 2005 yılında 10.450 imam-hatip 6002 sayılı kanun çerçevesinde 2010 yılında 2.092 imam-hatip ve 87 müezzin-kayyımın sözleşmeli olarak ataması yapılmıştır.

Başkanlığımız bünyesinde vekil imam-hatiplik veya vekil müezzin-kayyımlık görevlerinde bulunanların görevlendirilmeleri 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 86. maddesi çerçevesinde yapılmakta olup, vekil imam-hatip ve müezzin kayyımlar asıl imam- hatip veya müezzin-kayyımlar görevlerine dönünceye kadar geçici süreyle çalıştırılmaktadır.

Vekil olarak görev yapanların kadroya geçirilebilmeleri ancak yasal düzenlemelerle mümkün olmakta olup bu konuda da şu anda yürütülen bir çalışma yoktur.

Vekil olarak görev yapan imam-hatip ve müezzin kayyımların görev yaptıkları illere göre dağılımı ek listede belirtilmiştir.”

İl bazında vekil imam ve müezzin kayyım sayısını görmek için tıklayın

diyanet vekil imam sayisi

 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gerekmektedir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.