logo yeni

BAKAN AVCI'DAN YERDEĞİŞTİRME VE ZORUNLU HİZMET BEKLENTİLERİNE AÇIKLAMA GELDİ

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

ogretmen1Gölbaşı'ndaki Hacılar İlkokulunda öğrencilere karne dağıtımında açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Öğretmenlerimizin bunları velilerle ilişkilerinde hatırlattıklarını biliyorum ama bir kere de biz hatırlatalım ki öğrencilerimiz rahat bir yaz tatili geçirsinler ve gelecek yıla daha iyi motive olmuş şekilde gelsinler. O nedenle tüm öğretmenlerimize, velilerimize, öğrencilerimize sağlıklı huzurlu ve mutlu yaz tatili diliyorum. Bu vesileyle yarından itibaren üniversite sınavları başlıyor biliyorsunuz. Lisans Yerleştirme Sınavına girecek tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum" dedi.

Avcı öğretmenlerle ilgili iki müjdeli habere de açıklamalarında yer verdi.

Yerdeğiştirmede 31 Aralık

Avcı öğretmenlerin yer değiştirmelerindeki sürelerin hesaplanmasında 31 Aralık’ ın esas alınacağını belirterek, süre mağdurlarını sevindiren açıklamasını yaptı. Bu konu çok tartışılmış Meclis’te soru önergelerine konu olmuş bizde bunları sitemize taşımıştık.

Sözleşmeli öğretmenlikte geçen sürelerin zorunlu hizmet kapsamına alınması

Bakan Avcı, konuşmasının devamında öğretmenlerin sözleşmede geçen hizmet sürelerinin zorunlu hizmetin hesabında değerlendirilmemesi adaletsizliğinin de son bulacağına yönelik açıklamalar yaptı. Zaten mahkemeler bu konuda bir süreden beri öğretmenler lehine karar vermekteydi.

Bakan Avcı konuyla ilgili olarak, "Bununla birlikte zorunlu hizmet mağduru olarak kendilerini tanımlayan öğretmenlerin sözleşmeli öğretmen olarak çalıştıkları süreler de zorunlu hizmeten sayılacak. Dolayısıyla bu konularla ilgili öğretmen arkadaşlarımızı rahatlatacak düzenlemeler yapmış oluyoruz. Yer değiştirme amaçlı olarak alan değiştirmiş olan  arkadaşlarımızın bulundukları yerlerde tekrar eski alanlarına geçmesi zor görünüyor. Çünkü, olan kadrolar ve önümüzdeki aylarda yapılacak sınavlarda buralar için yeni başvurular olacak ama özellikle sınıf öğretmenlerinden branşa geçen öğretmenlerimizin tekrar sınıf öğretmenliğine dönmek isteyenlere yeni atanacak öğretmen arkadaşlarımızın haklarını çok fazla zedelemeyecek şekilde onlara bir kontenjan açmaya çalışıyoruz. Ama sınıf öğretmenliği kadrosuna atanmak için bekleyen çok sayıda aday öğretmenimiz var. Dolayısıyla sınıf öğretmenlerinden branş değiştirmiş olanlar tekrar bulundukları yerlerde tümüyle herhangi bir koşul aranmaksızın sınıf öğretmenliğine dönerlerse o zaman bizim bu sene hiç sınıf öğretmeni almamamız lazım. O kadrolar o zaman onlara tahsis edilmiş olacak. Bu iki şey arasında bir denge hem yeni alacağımız sınıf öğretmeni adaylarının haklarını çok fazla zedelemeyelim, onarı fazla kısıtlamayalım ama yeni geçtikleri branşlarda çok mutsuz ve başarısız olan sınıf öğretmeni arkadaşlarımızın belli bir kontenjan dahilinde belli bölgelerde kendi sınıf öğretmeni alanlarına dönmesi için çalışma yapıyoruz." açıklamasını yaptı.

memurunyeri 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.