logo yeni

KEYFİ GEÇİCİ GÖREVLENDİRMEYE İPTAL

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

adalet3Somut bir gerekçe gösterilmeden, görevi ile ilgili bir zorunluluk olmadan, hizmetine ne şekilde ihtiyaç duyulduğu ortaya konulmaksızın ve süre belirtilmeden yapılan kurum içi görevlendirme iptal edildi.

Sosyal Güvenlik Kurumunda şef olarak görev yapmakta iken İzmir Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğünde görevlendirilen davacının, geçici görevlendirmenin bitirilmesi için Kuruma yaptığı başvurunun reddedilmesi işlemi, Ankara 2. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Davalı idarenin, kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması, kalitenin artırılması, hizmetlerin dengeli dağılımının sağlanması gibi somut olmayan genel gerekçelerle bu görevlendirmeyi savunmasına rağmen Mahkeme iptal kararı verdi.

Aynı dava ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı verilmesini de burada haber yapmıştık.

Mahkeme özetlekararında, somut bir gerekçe gösterilmeden, görevi ile ilgili bir zorunluluk olmadan, görevlendirme suretiyle hizmetine ne şekilde ihtiyaç duyulduğu ortaya konulmaksızın ve süre belirtilmeden yapılan kurum içi görevlendirme işleminde kamu yararı ve hizmet gerekleri açısından hukuka uyarlık bulunmadığına hükmetti.

İlgili Karar:

gecici gorevlendirme sgk iptal1gecici gorevlendirme sgk iptal2

 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.