logo yeni

TSK VE EMNİYET MENSUBU GAZİLER HANGİ KADROLARA ATANIYOR?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

gaziTerörle mücadelede gazi olduğu için silahlı kuvvetlerden ve emniyet teşkilatından ayrılan gazi subay, astsubay, uzman çavuş ve emniyet teşkilatı mensuplarının, kamu kurum ve kuruluşlarında durumlarına uygun kadrolarda istihdam edilmedikleri konusu Meclis gündemine taşındı.

Gazilerin; hizmetli, veri hazırlama kontrol işletmeni, şoför ve memur kadroların atandığı ve idareci kadroları ile denetçi, uzman, uzman yardımcısı, araştırmacı, müdür veya yardımcısı, şef, şube müdürü, mühendis vb. kadrolara atanmadığı iddialarını soru önergelerine konu eden Milletvekili Ahmet Kenan TANRIKULU,  4 Bakandan cevap istedi.

Soru önergelerinde; her geçen gün terörle mücadelede zarar görmüş insanlarımızın mağduriyetinin arttığı ve bu sorunların tamamının çözümü için yasal bir düzenleme yapılmadığı belirtilerek, terörle mücadelede gazi olup, silahlı kuvvetlerden, emniyet teşkilatından ayrılan ancak kamu kurumlarında çalışmak isteyerek müracaat edip atama bekleyen ve atananların sorunlarının da çözüm beklediği ifade edildi.

Görevleri başındayken Harp Okulu, Polis Akademisi, üniversite ve yüksek lisans eğitimlerini tamamlamış olan gazilerimizin, kariyer kadrolarına atanmayıp, memur kadrolarına atanarak hak kayıplarına uğratıldığını ileri süren Milletvekili TANRIKULU, konuya ilişkin olarak;  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK, İçişleri Bakanı Muammer GÜLER, Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK ve Milli Savunma Bakanı İsmet YILMAZ tarafından şu soruların cevaplandırılmasını istedi.

1- 2002 yılından bu yana kaç gazi subay, astsubay, uzman çavuş, emniyet teşkilatı mensubu, genel, katma ve özel bütçeli kurum ve kuruluşlarla mahalli idareler ve sermayesinin yarısından fazlası kamuya ait olan her nevi teşebbüs veya bağlı ortaklıklar, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi memur kadroları ile sözleşmeli personel ve sürekli işçi kadrolarına atanmıştır? Bu personelin hangi unvan/kadro ve derecelere atamaları gerçekleştirilmiştir?

2- Atanan bu personel, 3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun b) fıkrasına göre kendisine ve/veya ailesine tanınan iş hakkını kullanmış mıdır?

3- Gazi personelimiz 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun Ek-l inci maddesinin (A) fıkrasının (c) bendinde “Şehit yakınları ile çalışabilir durumda olan malullerin istihdamı hükmü gereği mi atanmıştır, yoksa bu atamalarında gazi iş haklarından mı yararlanmıştır?

4- Bu vatandaşlarımız eğer iş haklarını kullanmamışlar ise “Şehit yakınları ile çalışabilir durumda olan malullerin istihdamı hükmü” gereği kullandıkları bu haklar iptal edilmiş midir? Yoksa gazi personelimizin hem ataması yapılmış, hem de iş hakkı korunmuş mudur?

5- Bugüne kadar iş hakkını kullanmadan atanan gazi (açıktan atama yolu ile) subay, astsubay, uzman çavuş, emniyet teşkilatı personeli var mıdır?

6- Hizmetli, Veri Hazırlama Kontrol İşletmeni(VHKİ), şoför ve memur kadrolarından başka idareci ve kariyer uzman kadrolarına (açıktan atama yolu ile Denetçi, Uzman yardımcısı, Uzman, Araştırmacı, Müdür veya Yardımcısı, Şef, Şube müdürü, Mühendis vb.) atanan gazi subay, astsubay, uzman çavuş ve emniyet teşkilatı personeli var mıdır? Varsa atanma tarihleri nedir?

7- 2008 yılı öncesi atananlar “Şehit yakınları ile çalışabilir durumda olan malullerin istihdamı hükmü gereği mi atanmıştır; yoksa iş hakları hâlâ devam etmekte midir?

8- 2002 yılından bu yana şehit ve gazi yakınlarından açıktan atama yolu ile denetçi, uzman yardımcısı, uzman, araştırmacı, müdür veya yardımcısı, şef, şube müdürü, mühendis vb. kadrolara atama yapılmış mıdır? Yapıldıysa bu kurumlar hangileridir?

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.