logo yeni

BAŞKA KADROYA GEÇEN İSTİSNAİ MEMURA SAĞLANAN AYRICALIKLAR

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

istisna1Memuriyete girişte aranan koşulların çoğuna gerek duyulmaksızın atama yapılabilen istisnai kadrolarda görev yapanlara, diğer memur kadrolarına ve sözleşmeli pozisyonlara geçişlerinde de çeşitli ayrıcalıklar tanınmaktadır.

Memuriyete girişte aranan koşulların çoğuna gerek duyulmaksızın atama yapılabilen istisnai kadrolarda görev yapanlara, diğer memur kadrolarına ve sözleşmeli pozisyonlara geçişlerinde de çeşitli ayrıcalıklar tanınmaktadır. İstisnai memur kadrolarına ilişkin yazımız için tıklayınız...

 Atanmaları sırasında eğitim (özel düzenlemeler hariç), sınav (KPSS, diğer başka sınavlar), bekleme süresi, muvafakat gibi şartlar aranmayan; görevleri sırasında adaylık, asalet tasdiki, derece ve kademe ilerlemesi (kazanılmış hak aylık derecelerine ulaşıncaya kadar) uygulanmayan istisnai memurlar, başka memur kadrolarına geçerken de çeşitli ayrıcalıklardan yararlanmaktadırlar.

İstisnai memurun başka bir kadroya geçmek istemesi halinde yararlandığı bazı ayrıcalıklar 

-Bulundukları kurumda ya da başka bir kurumda, durumlarına uygun diğer memur kadrolarına veya sözleşmeli pozisyonlara sınavsız atanabilirler.

-Başka bir kadroya geçmelerinde, istisnai kadroda belli bir süre çalışmış olma şartı aranmaz. İstisnai kadroya atandıktan 1 gün sonra bile başka bir kadroya geçme imkanı vardır.

-Başka kadrolara naklen atanmaları halinde, aday memur olarak geçirilmesi gereken asgari süreyi doldurmamış olsalar dahi, haklarında adaylık hükümleri ve asalet tasdiki uygulanmaz.

-Bulunulan istisnai kadro ile aynı ya da daha alt düzeyde olan ve görevde yükselme sınavı sonucuna göre atama yapılan kadrolara, görevde yükselme sınavına girmeden naklen atanabilirler. (Kendi kurumlarında ya da başka kurumda)

Diğer memurlarla aynı olan durumlar

Yukarıda belirtilen ayrıcalıkların yanı sıra, diğer memurlarla aynı uygulamaya tabi tutuldukları konular da vardır. Bunlardan bazıları şöyle:

-Başka kurumdaki memur kadrolarından birine atanmalarında, görev yaptıkları kurumun muvafakat vermesi gerekir.

-İstisnai kadrodan ayrıldıktan sonra, yeniden bir memur kadrosuna atanmak istenmesi halinde bekleme sürelerine uyulması gerekir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.