logo yeni

SINAVI KAZANDIKLARI HALDE NEDEN ATANAMIYORLAR?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

soru isareti4Yaklaşık iki bin kişinin katıldığı sınavda başarılı oldukları halde 4 ayı aşkın süredir atamalarının yapılmadığı ileri sürülen kişilerin, atam işleminin gecikmesinin sebebi konusunda Meclis Başkanlığına soru önergesi verildi.

Milletvekili Gürkut ACAR tarafından hazırlanan soru önergesinde, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün açtığı sınavı yaklaşık 2 bin kişi arasından kazanan 157 sanatçı ve diğer personelin atamalarının 4 ayı aşkın süredir yapılmadığı ve söz konusu  Genel Müdürlüğün teşkilat yapısının değiştirilmesine yönelik hazırlık yapıldığı iddialarına yer vererek, konu ilişkin olarak Kültür ve Turizm Bakanı Ömer ÇELİK tarafından şu soruların cevaplandırılması istendi:

1-Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün açtığı sınavı kazanan 157 sanatçının atama işlemleri neden sonuçlandırılmamaktadır? Bakanlığınızın atama işlemlerini geciktirdiği doğru mudur?

2-Sınavı kazanan sanatçı ve diğer personelin atama işlemlerinin sonuçlandırılması için bir çaba gösterecek misiniz? Atamalar ne zaman yapılacaktır?

3-Devlet Tiyatroları, Devlet Opera ve Balesi ile Devlet senfoni orkestralarında sözleşmeli çalışan sanatçı sayısı nedir? Yalnızca prova ve temsil döneminde ücret alabilen, sonrasında güvencesi olmaksızın işsiz kalan sanatçıların durumlarının iyileştirilmesi için bir adım atacak mısınız? Yoksa bu sistem tarafınızdan da benimsenen bir model midir?

4-Bakanlığınıza bağlı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü ile Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün teşkilat yapısının, personel çalıştırma düzeninin değiştirileceği doğru mudur? Böyle bir düzenlemeye neden ihtiyaç duyulmaktadır?

5-Yapılacak düzenleme ile ilgili olarak sanat kurumlarının, sanatçı örgütlerinin ve sanatçıların görüşü alınmış mıdır? Alınmasını sağlayacak mısınız?

6-Türkiye’nin sanat kurumlarının özerk bir yapı yerine, iktidara daha bağımlı hale getirileceği tespitleri doğru mudur? Hükümetinizin hedefi bu mudur?

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.