logo yeni

calisanlar2 copy

MÜSTEŞAR GİDECEK CEO GELECEK

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

adaletGeçtiğimiz hafta içinde Türkiye Büyük Millet Meclisine sevk edilen torba kanun tasarısı ile Devlet memurlarını tedirgin edecek bazı düzenlemelere yer verilmişti.

Tasarıda yer verilen bu düzenlemelerden birisi de kamu sektöründeki yönetici mevkilerine dışardan atanmayı imkan kılan hükümlerdi.

Bu düzenlemenin hazırlandığı gibi yasalaşması halinde özel sektörün ceoları için kamuda atanma imkanı doğacak. Üstelik bu hüküm olduğu gibi yasalaşırsa, özel sektörde yöneticilik dahi yapmamış, sadece 5 yıl hizmeti olan tüccar ve esnaf vatandaşlarımızın dahi gerekli siyasi desteği bularak, 6400 ek gösterge ile temsil edilen genel müdür ve üstü kadrolara atandığını görebileceğiz.

Böylece, özel sektörde çok karşılaştığımız bir kavram olan ve şirketlerin tepesindeki isimleri anlatmak için kullanılan ceo kavramıyla kamu sektörü de tanışmış olacak. Kurumların idari anlamda en tepesinde bulunan müsteşarlara da herhalde bundan sonra ceo diyeceğiz.

Peki kamuya dışardan atanarak, bize devletin nasıl idare edileceğini öğretecek/gösterecek bu "kamu ceoları" neler getirebilir?

Yasa tasarısı bu şekilde çıkarsa;

*Devlet ve Kurum kültüründen bihaber olan ve belki de atanacağı sektörle hiç alakası olmayan 30 lu yaşlarda nurtopu gibi ceolarımız olacak.

*Yeni ceolarımız özel sektörde yaygın olan insan emeğinin sonuna kadar sömürülmesi, “parasını verirsem benimdir, suyu çıkana kadar çalıştırırım” anlayışıyla kamu çalışanlarına yaklaşabilecek.

*Özel sektörde yaşadığı serbestliğe alışmış olan ve idarenin hukukiliği ilkesi gereğince kamuda var olan hukuki normlardan bihaber olan ceolar, atanmalarını sağlayan siyasi gücün desteğini arkalarında hissederek,  çalışanlara hukuki sınırları aşmaları konusunda baskı yapabilecek.

*Zaten sınırlı sayıda yönetici kadrosu bulunan kamu sektöründe, bu kadrolardan bir kısmı da eş-dost, ahbap-çavuş ilişkisi içinde ceolara gidecek.

*Çalışanların en önemli motivasyon kaynağı olan terfii imkanları azaldıkça, motivasyonları da düşecek.

*657 sayılı kanunda yer verilen ve kör topal da olsa kısmen işleyen kariyer ve liyakat ilkesinin tamamen anlamsızlaştığını göreceğiz.

*Yaşanan motivasyon kaybı nedeniyle kamu çalışanlarında kuruma bağlılık, aidiyet ve kurum kültürlerin yıprandığını göreceğiz.  

*Memurlar bu düzenlemeyle birlikte, “binlerce memursunuz ama içinizden yönetici olacak birini çıkaramadınız” iltifatına da mazhar olmuş olacaklar.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.