logo yeni

BAŞKA BİR GÖREVE ATANMAK ÜZERE GÖREVDEN ALINANLARIN ÖZLÜK HAKLARI

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

para7Başka bir göreve atanmak üzere görevlerinden alınan Devlet memurlarının, bazen herhangi bir kadroya atanmayarak bekletildikleri durumlar da görülmekte ve bu süre içerisinde memurların özlük haklarının nasıl ödeneceği ise tartışma konusu olmaktadır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununda; "Kadrosuz memur çalıştırılamaz" hükmünün yanı sıra memurların kurumlar arası ve kurum içi naklen atanmalarına ilişkin hususlar da yer almıştır. Bu hükümlere birlikte bakıldığında, memurun bir görevden alınması halinde başka bir kadroya da atanması mutlaka bir şekilde mümkün olacağı değerlendirildiğinden,  görevden alınan memurun başka bir kadroya eşzamanlı olarak atanmayıp kadrosuz çalıştırılmasının ilgili düzenlemelere uygun düşmeyeceği açıktır.  

Görevden alma ve atama işlemlerinin aynı anda gerçekleştirilmesinin mümkün olmayacağı durumlarda ise, alma ve atamaya işlemlerinin ilgili memura birlikte tebliğinin sağlanması suretiyle, memurun kadrosuz çalıştırılmasının önüne geçilmiş olacaktır.

Ayrıca, memura ancak bir kadroda görev yaptığı sürece o kadroya ait özlük haklarının ödenmesi mümkün olduğundan, görevden alındıktan sonra herhangi bir kadro ile ilişiği kurulmayan memura aylık ödenmesi de mümkün olamayacaktır.

Konuya ilişkin Danıştay Kararı için tıklayınız…

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.