logo yeni

calisanlar2 copy

ZORUNLU YER DEĞİŞTİRME SADECE BİR BÖLGEDE UGULANMAYABİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

gumruk1Gümrük ve Ticaret Bakanlığının zorunlu yer değiştirmeye tabi personelinin 5 bölge arasında atamalarının yapılmasına rağmen, bu bölgelerden birindeki personelin yer değiştirmediği ve bunun altında da yolsuzluk olayının yattığı iddiaları Meclis gündemine taşındı.

İddiaları, soru önergesine konu eden Milletvekili İsmet BÜYÜKATAMAN, önergesinde; “Orta Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü ile ilgili çeşitli iddialar bulunmaktadır. Tarafımıza ulaşan bu iddiaların bir kısmı şu şekildedir;

Orta Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğünde uzun zamandır devam eden yolsuzluk olaylarına, 08.04.2013 tarihinde bir yenisi daha eklendi. Küfürlerin havada uçuştuğu, yumruklaşmanın yaşandığı ve ardından silahların çekildiği Orta Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğünde sinirler iyice gerilmiş durumdadır.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığında çalışan tüm personel yer değiştirme yönetmeliği gereği rotasyona tabi olarak çalışmaktadır. 5 ayrı bölgeye ayrılan Gümrük Müdürlük ve Kapılarında tüm personel belirli dönemlerde çalışmaktadır. Tüm gümrüklerde uygulanan personel yer değiştirme yönetmeliği bir tek Orta Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğünde uygulanmamaktadır. Personel yer değiştirme yönetmeliğinin uygulanmamasının altında ise büyük bir yolsuzluk olayı yattığı iddialar arasındadır.” diyerek, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati YAZICI’nın şu sorulara cevap vermesini istedi:

“1. Yukan bahsi geçen iddialar doğru mudur?

2. Orta Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğünün Esenboğa ve Ergazi’de bulunan Kaçak Eşya Ambarlarından sorumlu ambar memuru personellerin, ambarlardaki eksik envanter nedeniyle tam 4 yıldır ambarları devredemediği iddiaları doğru mudur?

3. Orta Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğünde sahte ve geçersiz düzmece işlemlerle yapılan yolsuzluk iddialarıyla ilgili bakanlığınızca açılmış bir soruşturma bulunmakta mıdır?

4. Şayet bulunmuyorsa bakanlığınızca bu konuda müfettişlerin görevlendirilerek soruşturma açılması düşünülmekte midir?“

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.