logo yeni

2013 YILI KURUM BAZINDA ATAMA İZİNLERİNE NE OLDU?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

soylenti2013 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu gereğince, açıktan atama ve nakil sayılarının kamu kurum ve kuruluşları bazında dağılımı hala belli olmadı. Normalde her yıl için belirlenen kurum bazında kontenjanlar, en geç mart ayı içinde sonuçlandırılarak kurumların atama izinlerini yıl içinde rahat kullanmaları sağlanıyordu.

Ancak Mayıs ayına girecek olmamıza rağmen 2013 yılında hangi kurum ne kadar personel alabilecek hala öğrenmiş değiliz.

Ne kadar kontenjan dağıtılacak?

2013 yılı Bütçe Kanununda, yükseköğretim kurumlarının, serbest memur kadrolarına 2012 yılında emeklilik, ölüm, istifa veya nakil sonucu ayrılan memur sayısının yüzde 50'sini geçmeyecek şekilde açıktan veya nakil suretiyle atama yapabileceği hüküm altına alınmıştı. Bu şekilde memur ihtiyacını karşılayamayacak yükseköğretim kurumları için ilave 5 bin adet atama izni verilebilecekti.

Ayrıca, 2013 Bütçe Kanunu ile 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamındaki kamu idare, kurum ve kuruluşları serbest memur kadrolarına, 2012 yılında emeklilik, ölüm, istifa veya nakil sonucu ayrılan memur sayısının yüzde 50'sini geçmeyecek şekilde açıktan veya nakil suretiyle atama yapabileceği ve bu sınırlar içinde memur ihtiyacını karşılayamayacak söz konusu idare, kurum ve kuruluşlara ilave 65 bin adet atama izni verilebileceği de hükme bağlanmıştı.

Neden hala kurum bazında dağılım belli olmadı?

Atama izinleri olarak geçen yılların oldukça üzerinde belirlenen bu rakamlar seçim dönemine girilmesine bağlanmıştı. Ancak toplam 70000 adetlik bu atama izninin hem naklen atamalarda hem de açıktan atamalarda kullanılabilmesi için kurum bazında dağıtılması gerekiyor.

Üniversiteler dışındaki kamu kurum ve kuruluşlarına verilmiş olan 65.000 atama izni rakamının kurum bazında dağılımında bakanlar arasında anlaşmazlık olduğu ve bu sebeple kontenjanların belirlenemediği söyleniyor. Umarız bu anlaşmazlık bir an önce çözülür ve hem kurumlarımız hem de atanmak için bekleyenler istediklerine kavuşurlar.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.