logo yeni

calisanlar2 copy

MEMURA BİR ROTASYON EKSİKTİ

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

becayis2Günlerdir memura reform diye sunularak hayata geçirilmeye çalışılan rotasyon uygulaması tünelin ucunda göründü. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK sendikalarla yapılan görüşmenin neticesini açıkladı. Bakan ÇELİK’in açıklamasından anlaşıldığı kadarıyla, rotasyon konusunda fazla ilerleme sağlanamadığı görülüyor.

Nerden çıktı bu rotasyon?

Göreve geldiği 2002 yılında açıkladığı acil eylem planında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nu, 1 yıl içinde değiştireceğini açıklayan iktidar, 11 yıl boyunca 657 sayılı Kanunda yapılan küçük değişiklik dışında söz verdiği değişikliği gerçekleştirmedi. Halen dönem dönem medya kuruluşlarına servis edilen 657 sayılı Kanunu değiştiriyoruz haberlerinin altından şimdi de memura zorunlu doğu görevi çıkmış görünüyor.

Temel olarak zorunlu doğu görevinin amaçlandığı anlaşılan rotasyon  uygulamasını tüm memurlara yaygınlaştırmak için çalışmalar yapıldığı geçen günlerde ortaya çıkmıştı. Aslında rotasyon sistemi halen polis, doktor ve öğretmenlere uygulanıyor.

Rotasyon Olabilir mi?

Bu konuda hazırlık yapan iktidarın önündeki tek engel yaklaşan 2014 seçimleri gibi gözüküyor. Seçim sathı mailine girilmişken memurların çok büyük kısmından tepki alacak böyle bir uygulamaya girişilmesi zor gözüküyor.

Bu amaçla sendikaların ikna edilmesi için Kamu Personeli Danışma Kurulu toplanırken sendikaların bu uygulamaya ikna edilmesi de mümkün gözükmüyor. Zaten dünkü toplantıdan somut bir sonuç çıkmaması da bunu gösteriyor.

Teşvik mi, zorlama mı?

Memurların desteği olmadan böyle bir girişimi gerçekleştirmenin alternatif yolları da bulunuyor. Özellikle seçim dönemine girilirken, rotasyon ya da zorunlu doğu görevi için memuru karşısına almak istemeyen hükümetin konuyu teşvik edici önlemlerle gündeme getirmesi söz konusu olabilir. Ancak rotasyona tabi olarak doğuya gidecek memurlara yüksek ücretler verilmesi mümkün görülmediğinden bu yol denenmeyebilir.

Diğer bir ihtimal ise paket halinde gelecek reform çalışmasında memurun ağzına bir parmak bal çalarak rotasyonu da hayata geçirme taktiği olabilir. Daha yüksek bir ihtimal gibi gördüğümüz bu seçenekte, rotasyonu da içeren yasa paketine göz boyama niteliğinde konacak bir iki uygulama ile alınacak tepki düzeyi azaltılmak istenebilir.

Sitemizde çeşitli vesilelerle dile getirdiğimiz gibi 657 sayının Kanunun mali hükümleri dışında bir reforma ihtiyacı olduğunu düşünmüyoruz. Bununla birlikte 10 yıldır 657 yi değiştirmeyi hedef alıp ta bunu yapmayanları merakla izlemeye devam ediyoruz.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.