logo yeni

EŞ DURUMU ATAMALARINDA, AKADEMİK PERSONEL MEMUR SAYILIYOR

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

Bir üniversitede 2547 Yükseköğretim Personel Kanununa tabi "uzman" kadro unvanlı öğretim elemanı olarak görev yapan eşinin yanına atanmak isteyen doktorun bu talebinin, eşinin memur olmadığı gerekçesiyle reddedilmesi üzerine açılan davada, işlemin hukuka uygun olmadığına karar verildi.

Temyiz aşamasında konuyu değerlendiren Danıştay 5. Dairesi, Kararında; davacının eşinin görev yapılan üniversitenin 217 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında bulunduğu, üniversitenin bir kadrosunda görev yapması nedeniyle Sağlık Bakanlığı Atama ve Nakil Yönetmeliği'nin "Eş Durumu Nedeniyle Atama" başlıklı 20. maddesinin 2. fıkrası kapsamında yer alan memur kadrosunda çalıştığı, davalı idarece davacının eş durumu özrü gözetilerek atanma isteğinin Sağlık Bakanlığı Atama ve Nakil Yönetmeliği'nin 20. maddesi uyarınca değerlendirilmesi gerekirken, davacının eşinin memur statüsünde çalışmadığı gerekçesiyle isteğinin reddedilmesinde hukuka uyarlık bulunmadığına hükmetti.

Kararda,“Belirli bir kadroya bağlı olarak yürütülen görevin, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4. maddesinin (A) bendinde düzenlenen memurluk görevi ile aynı paralelde olduğunun kabulü gerektiği” yönünde ifadeler de yer aldı.

Karar için tıklayınız…

logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.