logo yeni

“ENİŞTELER VE YENGELER GİDECEK”

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya, 5 Kasım 2012 tarihinde cinayet nedeniyle 3 bin kişi tarafından emniyet binasının abluka altına alınması ve çıkan olayları değerlendirmek amacıyla Şarköy’de bir değerlendirme toplantısı yapmıştı.

Toplantıda MHP İlçe Başkanının ilçede görev yaptığı sırada evlenmiş polis memurlarını kast ederek “Burada enişteler çok. Çay kahve içerler, sohbet ederler ama görev başında olmazlar. Madde bağımlıları ve hırsızların sayısı o kadar çok değil. Asayiş konusunda eksiklikler olduğunu düşünüyorum” şeklindeki ifadesine, Vali Yerlikaya “Burada 5 yıl görev yapanı, işin bitti seni Çorlu’ya veriyorum diyeceğim, bunu yapacağım. İlimizdeki 6 milletvekilimize de bu işe karışmayın diyeceğim. Bu şehrin asayişinden biz sorumluyuz. Milletvekillerimizi seviyoruz ama işi bize bırakacaklar. Enişte ve yengelerden kurtulacaksınız.” diye karşılık vermişti.

Polis memurlarının il içi tayinleri ile ilgili konu, Meclis Genel Kurulunda, Yabancılar Ve Uluslararası Koruma Kanun Tasarısı’nın görüşüldüğü oturumun soru cevap bölümünde gündeme geldi.

Tekirdağ Milletvekili Bülent BELEN tarafından sorulan soru ve İçişleri Bakanı Muammer GÜLER’in verdiği cevaplar, Meclis Genel Kurulu tutanaklarına şu şekilde yansıdı.

BÜLENT BELEN (Tekirdağ) - Sayın Bakan, Tekirdağ ili Şarköy ilçesinde 5 Kasım 2012 tarihinde işlenen bir cinayetten sonra halk emniyeti basarak cinayet zanlısını linç etmek istemiştir. Valilik makamı bu olaydan sonra "Enişteler, yengeler gidecek." demiş ve akabinde 7 Mart tarihli bir yazı ile il genelinde 500'e yakın polis memurunun il içi tayine tabi tutulacağını tebliğ etmişlerdir. 1.900 polisin olduğu ilde 500'e yakın polis memurunun tayininin çıkması memurların moralini bozmuş, iş verimlerini düşürmüştür. Şarköy emniyeti mensuplarını cezalandırmak yerine il genelinde 500 tane personelin cezalandırılması adil midir, vicdani midir?

İÇİŞLERİ BAKANI MUAMMER GÜLER (Mardin) - Efendim, Sayın Belen'in sorduğu soruyla ilgili, bu Tekirdağ'daki cinayetten sonra il içinde 500 polisin tayine tabi tutulacağını… İl içindeki tayin olarak mı efendim, bu şark hizmeti olarak mı?

BÜLENT BELEN (Tekirdağ) - İl içi Sayın Bakanım.

İÇİŞLERİ BAKANI MUAMMER GÜLER (Devamla) - Evet, il içindeki tayinle ilgili sayın valiyle görüşeceğiz. Eğer il içinde 1.900 polis görev yapıyorsa ilçede süresi dolanların mazeretleri göz önüne alınarak "Ataması yapılsın." talimatıyla şu ana kadar sadece 18 personele tebligat yapıldığı ifade edildi.

BÜLENT BELEN (Tekirdağ) - Hayır efendim, çok büyük rakam…

İÇİŞLERİ BAKANI MUAMMER GÜLER (Devamla) - Onu inceleteceğim. Tabii ki bu kadar büyük sayıda bir polis tayini hizmetin yürütümünde olumsuz bir etki yapar mı, yapmaz mı, onu da inceleteceğim. Elbette ki…

BÜLENT BELEN (Tekirdağ) - Çorlu'da 125 polis memuru var.

İÇİŞLERİ BAKANI MUAMMER GÜLER (Devamla) - Evet, Sayın Belen, onu inceleteceğim, inceleteceğim efendim.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.