logo yeni

SINAVA GİREMEYEN 4.000 KİŞİ NE YAPACAK?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın personel alımı için yaptığı Yeterlilik Sınavı 17 Mart 2013 günü yapılmış, ancak sınavda aksaklıklar yaşandığı ve çok sayıda adayın sınava giremediği iddia edilmişti.

Konuyu soru önergesi ile Meclis gündemine taşıyan İstanbul Milletvekili İhsan ÖZKES “Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü aracılığı ile düzenlediği “Yeterlilik Sınavı” ile “Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı” 17 Mart 2013 Pazar günü tüm Türkiye’de gerçekleştirilmiştir. Ancak basında yer alan haberlere göre, başvuruda bulanan yaklaşık 20 bin meslek elamanından 4 bininin teknolojik aksaklıklar nedeniyle sınava giremediği iddia edilmektedir.” diyerek, aşağıdaki sorulara Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından cevap verilmesini istedi.

1.Diyanet İşleri Bakanlığı adına düzenlenen her iki sınava toplam kaç kişi başvurmuştur?

2.Sınava başvuruda bulundukları halde 4 bin meslek elamanının teknolojik aksaklıklar nedeniyle sınava giremediği yolundaki iddialar doğru mudur? Doğru ise kaç kişi sınava girememiştir?

3.Bu kişilerin başvuru yapmalarına karşın sınava girememe sebebi nedir?

4.Sınava giremeyenlerin mağduriyetlerini gidermek için bir çözüm bulunmuş mudur? Bulunan çözüm nedir?

5.Sınava giremeyenlerin, sınav başvuru ücretleri geri ödenecek midir?

6.Eğitim’de Fatih Projesi olarak bilinen ve 4+4+4 eğitim sistemine geçişi sağlayan yasayla Kamu İhale Kanunu’ndan muaf olarak faaliyet gösteren, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nün alt yapısı ve donanımı bu sınavı yapmaya yeterli değil midir?

7.Başvuru yaptıkları halde yaklaşık 4 bin meslek elemanının sınava girememesi ve mağdur olmasına neden olanlarla ilgili bir soruşturma başlatılmış mıdır?”

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.